Nedostatek pohybu a dlouhé sezení u počítače či při nějaké kancelářské práci nevede pouze k nadváze. Může být také zdrojem nepříjemných bolestí a také některých více či méně závažných zdravotních problémů. Je dobré vědět, co nám může hrozit a ještě lepší je znát způsoby, jak tyto rizika výrazně omezit.
Zácpa – nedostatek pohybu a dlouhé sezení postupně začne způsobovat zácpu a také různé problémy spojené s trávením. Je to dáno neustálým oslabováním svalů a mimo jiné takovými škodlivými návyky, jako je například odkládání návštěvy toalety až na poslední chvíli – jenom doděláme ještě to či tamto a dopíšeme tuhle stránku či alespoň odstaveček. Navíc často při sezení máme zvyk jíst dost nezdravě a takzvaně uzobávat slané či sladké mlsy a to samozřejmě střevům neprospívá. Problémy s trávením a případnou bolest břicha ze sezení můžeme omezit pravidelným pohybem, návštěvou záchoda vždy, když potřebujeme a také dokonce mlsáním – jen to nesmí být různé nezdravé pochutiny. Místo nich si na stůl dejme například sušené švestky a meruňky, které obsahují velké množství vlákniny, která střeva pročistí.
Bolest zad – spolu s nadváhou je to asi nejznámější problém spojený s dlouhým sezením u stolu a počítače. Způsobuje ji celkové ochabnutí svalstva a vazů, které drží páteř. Čím více musíme při práci sedět, tím více bychom se měli ve volném čase věnovat různým fyzickým aktivitám, které svalstvo posílí. Je to například běhání, plaváním nebo poslední dobou stále oblíbenější nordic walking. I obyčejné procházky mohou pomoci, jen při nich nezapomínejme na vyrovnaná záda a vtažené břicho. V práci bychom měli sedět na správném křesle, které poskytuje oporu po celé délce zad. Ideální je výškově nastavitelné. Jestliže to jen lze, pracovní židli před nákupem pořádně vyzkoušejme.
Bolest očí – při dlouhém zírání do monitoru či různých papírů se výrazně snižuje frekvence mrkání, oko se začíná vysoušet a můžeme pocítit i nepříjemnou bolest. Abychom tyto nepříjemné efekty omezili, měli bychom si hlídat správné osvětlení pracoviště (čili nejen obrazovky, ale i například klávesnice nebo papírů, s kterými pracujeme). Také se nutíme mrkat kdykoliv, kdy si na to vzpomeneme. Při velkých problémech se doporučují i umělé slzy.
Pocit těžkých nohou – dlouhé sezení výrazně zhoršuje krevní oběh v dolních končetinách. Kromě pocitu, že nohy jsou jak z olova a případných otoků, to dlouhodobě může vyvolat také potíže s křečovými žilami. Tady také velkou roli odehrává správná židle, měla by být tak vysoká, abychom mohli pohodlně opřít obě chodidla o zem. Také by nás opěradla neměla tlačit do boků. Jestliže nás bolest a pocit těžkých nohou provází i navzdory těmto opatřením, zkontrolujme si, jestli nenosíme příliš přiléhavé spodní prádlo, těsné oblečení či ponožky se „škrtící“ gumičkou.
Bolest zápěstí – tento problém se při dlouhém sezení a práci na počítači objevuje také dosti často. Na vině jsou stále stejné pohyby, které děláme rukou a také různé nepřirozené pozice, ve kterých držíme ramena. Nepříjemné je to, že se občas projevuje i poté, co počítač opustíme, bolest nás někdy může budit i ze spaní. Pomoci mohou podložky pod myš i speciální klávesnice, ale nejužitečnější je pravidelně co půl hodiny ruce pořádně proklepat, promnout a také několikrát je stisknout v pěst a uvolnit. Při dlouhodobých a bolestivých potížích je dobré navštívit ortopeda a nechat si předepsat rehabilitaci.