Bylinky a koření nevhodné během těhotenství

Během těhotenství musí být budoucí maminky mnohem opatrnější než obvykle. Vše co dělají, má větší nebo menší vliv na zdravý vývoj jejich děťátka. Opatrnost se doporučuje i při užívání různých bylinek či koření, některé jsou v požehnaném stavu vyloženě nevhodné.

Drnek obecný neboli mnišský pepř není příliš známou bylinkou. Ale v tomto případě stojí za zmínku, protože bývá často doporučován jako přírodní léčba při problémech s plodností nebo schopností otěhotnět. Rozhodně by neměl být užíván během dnů, kdy se snažíme otěhotnět (přesné dávkování nejlépe určí na míru odborník) a pak také samozřejmě během těhotenství. Zlepšuje schopnost ovulace, ale také ovlivňuje dělohu, což má negativní vliv na usazení vajíčka a také na plod.

Výnamný problém, který může během těhotenství nastat je krvácení. A bylinky či koření to mohou ovlivnit také. Mezi méně rizikové patří petržel, tymián, rozmarýn a šalvěj, které se v malém množství a pokud možno po konzultaci s lékařem ještě užívat dá. Co nejvíce bychom se měli vyhýbat routě, mátě a čertovu lejnu, které dokážou vyvolat velmi silné krvácení a případně i předčasný porod.

Nevhodné jsou také bylinky, které občas vyvolají děložní křeče. Zvláště v posledních týdnech těhotenství mohou znemožnit miminku správné uložení, které je potřebné pro bezproblémový průběh každého porodu. Mezi takové patří jalovec, krušina, aloe, pelyněk, vratič obecný a bohužel také heřmánek, který je pro člověka jinak velmi prospěšný. Užívání zde vyjmenovaných bylin je vždy dobré pečlivě konzultovat s lékařem.

Kromě bylinek či koření bychom v těhotenství měli být opatrnější i s samostatně podávanými vitamíny. Samozřejmě naše tělo je potřebuje neustále, ale v případě vitamínu A a C bychom měli po otěhotenění trošku brzdit. Brzdit samozřejmě neznamená je úplně vysadit, ale musíme si uvědomit, že například „áčko“ obsahují i různé krémy a tzv. „céčko“ je velmi zastoupeno v každodenně konzumovaných potravinách. Vitamín A v nadměrném množství může vyvolat poškození plodu a vitamín C zase zvyšuje naši imunitu, čili může vyvolat odpor těla vůči cizímu tělesu, jakým vlastně plod na začátku je. Dávka v případě prvním by neměla překročit 1,25 mg denně (občas se uvádí 0,8 – raději vše konzultujte s lékařem) v případě druhém 500 mg.