V posledních letech neustále roste popularita solných jeskyní. Mnoho lidí je z mírnou nadsázkou považuje téměř za všelék, který pomáhá proti velkému množství různých neduhů. Ve skutečnosti je tomu trochu jinak, i když zase nedá se říci, že by pro lidské zdraví neměly určitý význam.
Nejčastěji jejich majitelé a milovníci uvádí, že návštěva solných jeskyní může pomoci při léčbě zánětu průdušek, astmatu, zápalu plic, vysokého tlaku, lupénky či dokonce při onemocněních spojených se štítnou žlázou. Bohužel, jak ukázaly vědecké výzkumy, neexistuje skutečný měřitelný důkaz, že by tomu tak bylo. Ve vzduchu v slaných jeskyní je relativně vysoké množství draslíku, vápníku a sodíku, ale není to něco oslňujícího, co by mělo prokazatelný vliv na výrazné zrychlení rekonvalescence. A co se týká vzácnějších minerálů, jako je například jód, ty jsou zastoupeny tak mizivě, že obyčejným solením nebo pravidelnou konzumací mořských ryb, jich dostaneme do těla mnohonásobně více. Hladiny minerálů navíc mohou kolísat jeskyně od jeskyně, podle toho, jaká sůl se tam používá.
Čím to tedy je, že lidé s různými nemocemi po návštěvě solných jeskyň často pociťují úlevu a v některých případech se může do jisté míry zlepšovat i jejich zdravotní stav? Tato místa obvykle mají pozitivní vliv na naši psychiku, pomáhají se uklidnit a velmi dobře působí proti stresu. A protože život pod tlakem výrazně zhoršuje zdraví, je jasné, že odstraněním či omezením této příčiny organismu rozhodně pomáháme. Co může mít také jistý vliv je také specifické mikroklima a vlhkost, které jsou v solných jeskyních. Díky tomu návštěva v nich může v některých případech přinést úlevu při lehčích onemocněních či doznívání nějaké choroby spojené s horními cestami dýchacími. Také je možné, že v případě určitých kožních onemocnění dojde díky onomu mikroklimatu ke zklidnění zánětů či zmenšení pocitu svědění, ale jedná se jen o dočasný jev, přímý důkaz, že by to něco ve většině případů opravdu léčilo, bohužel neexistuje.