Ne všichni lidé milují pikantní jídla, přesto chilli papričky jsou v nějaké podobě ve výbavě většiny domácností. Některá jídla je vyžadují, navíc bývají součástí různých kořenících směsí a dochucovadel. O jejich častějším využití by měli popřemýšlet i ti, kteří si moc na ostré nepotrpí, protože papričky mají pozitivní účinky na naše zdraví.
Chilli papričky zažívají v posledních desetiletích globalizace obrovský boom. S oblibou saháme po různých exotičtějších receptech a zařazujeme je do každodenního jídelníčku. Také v ulicích našich měst rostou jako houby po dešti restaurace se zahraniční, zvláště jihoasijskou kuchyní, která vedle středo a jihoamerické kuchyně právě tyto pikantní plody velmi často využívá. No a již hezkou řádku let je jejich varianta, čili feferonky, nedílnou součástí maďarské, italské nebo španělské kuchyně, které jsou vlastně z českého hlediska „za rohem.“ Občas se uvádí, že chilli papričky v různých podobách jsou po soli druhým nejčastějším dochucovadlem na světě.
Papričky obecně bez ohledu na odrůdu mají velmi vysoký obsah vitamínu C, který je kvalitním antioxidantem. Dobře posiluje naši imunitu a zlepšuje vstřebávání některých minerálů. Příkladem – například taková jedna malá nevinná feferonka Jalapeno, nám dodá kolem deseti procent potřebné denní dávky „céčka.“
Významnou roli pro zdraví hraje i kapsaicin, který způsobuje onu pro chilli tak typickou pálivost. Ale jeho význam pro organismus nespočívá jen v tom, že nám „leptá“ jazyk či hrdlo a u silnějších verzí dokonce pokožku. Hlavně zlepšuje náš metabolismus a díky tomu může být užitečný například i při hubnutí. I když na druhou stranu bychom neměli zapomínat, že zvýšená produkce žaludečních šťáv solidně povzbuzuje apetýt. Za zmínku stojí fakt, že existuje větší množství vědeckých výzkumů, které poukazují na jeho pozitivní vliv na naše srdce. A k tomu všemu snižuje riziko výskytu cukrovky a spolu s vitamínem C podporuje imunitu. To je užitečné zvláště v sychravějších ročních obdobích.
Málokdo tuší, že kapsaicin také nepřímo zlepšuje náladu. Když nás alkaloid jemně podráždí (pálením), tělo v rámci obranné reakce začíná produkovat endorfin, který má omezit bolest. Jenže kromě toho ještě rozežene chmury, které nás sužují. Ne nadarmo se mu říká hormon štěstí. Kapsaicin z paprik využívá také farmaceutický průmysl při výrobě různých prostředků proti bolesti. Jisté naděje dává tato látka i při neustálém boji s rakovinou. Některé průzkumy naznačují, že dokáže velmi dobře likvidovat nemocné buňky. No a aby toho nebylo málo, omezuje vznik krevních sraženin, jak dokázaly průzkumy v jihovýchodní Asii. Te tam výrazně nižší výskyt tohoto zdravotního problému, nejpravděpodobněji díky každodennímu pojídání chilli papriček v přerůzných podobách.
V domácích podmínkách si můžeme vyrobit léčivý kapsaicinový olej. Jeden kilogram chilli papriček nakrájíme na malé kousky (pozor, při práci se hodí rukavice a rozhodně si nesaháme na oči), spolu se semínky dáme do nádoby a zalijeme půl druhým litrem dobrého oleje. Někteří lidé nedají dopustit na lněný nebo olivový či speciál z hroznových semínek, ale kvalitní slunečnicový nám stačí také. Směs umístíme na tmavé chladné místo, čili pokud možno do lednice nebo tradiční špajzky či sklepa. Každý den nádobu několikrát opatrně protřepeme. Po deseti dnech si čistý olejíček slijeme do lahve s tmavého skla. Použité papričky nemusíme vyhazovat, hodí se nám při vaření různých jídel nebo do salátů.