Cibule na paty

žlutá cibuleCibule patří k nejstarším léčivům využívaným v lidové medicíně. V dnešní době se sice nejčastěji podává jako domácí sirup proti kašli, ale rozhodně tím škála jejích účinků rozhodně nekončí. Má velmi kvalitní antibakteriální a očišťující působení, které lze využít při mnoha zdravotních problémech i prevenci. Můžeme ji například přikládat na paty.

Podle starověké asijské medicíny lidské chodidlo, a tím pádem samozřejmě i pata, velmi výrazně ovlivňuje celý náš organismus. Tradiční čínští lékaři připisují různé části chodidla jednotlivým lidským orgánům, které se pak pomocí akupunktury snaží ovlivnit či přímo vyléčit. Roli jehliček může částečně zastoupit cibule přikládaná na paty. Tímto způsobem ovlivníme krevní oběh, ledviny, močový měchýř, střeva a také částečně žaludek i játra. Postup je velmi jednoduchý. Vezmeme si cibuli (pokud možno si za tímto účelem kupme nějakou domácí, která nebyla stříkaná různými chemikáliemi, pár korun rozdílu nám za to stojí), rozpůlíme ji a ze středu odkrojíme několik plátků. Ty večer přiložíme na paty (můžeme je případně roztáhnout až téměř k prstům), navlečeme přes ně ponožky, aby nám nesklouzly a… jdeme spát. Ráno cibuli vyhodíme. Celý postup opakujeme sedm dní. Výsledkem by měla být lepší detoxikace organismu, posílení celkové imunity a v případě bakteriálních onemocnění i rychlejší boj s chorobou. Zajímavým vedlejším efektem je příjemnější vůně nohou, což obzvlášť v letních měsících rozhodně není k zahození.

Cibuli lze na paty přikládat i jako lék na popraskané a ztvrdlé paty. Z červené cibule odstrouháme přibližně množství jedné vrchovaté lžíce. Pak ji zalijeme lněným olejem (lze nahradit rozdrcením lžíce semínek, které promícháme s panenským olivovým olejem a necháme den odležet). Do této zvláštní a nepříliš vábné směsi namáčíme kosmetické vatičky, které přiložíme na suché a popraskané paty a zabalíme potravinovou fólií. Necháme účinkovat půl hodiny. Po uplynutí této doby fólii i vatičky odstraníme, škrabkou jemně odstraníme změklou vrstvu ztvrdlé kůže (nic silou, musí to jít samo) a nohy pak opláchneme heřmánkovým nebo čistým černým čajem. Nakonec ještě paty můžeme namazat nějakým neutrálním krémem, ideální je čistá vazelína. Opakujeme denně, dokud nejsme spokojeni s tím, jak naše paty vypadají.