Cibulové léky

Oloupaná cibule na prkýnkuCibule má vysoký obsah vitamínu C, zinku, železa a také síry. Navíc v ní najdeme glykosidy, flavonoidy a mnoho zdraví prospěšných enzymů. V domácí medicíně je využívaná už od pradávna, spolu s česnekem se jí občas označuje za přírodní antibiotikum. A tak není divu, že existuje spousta různých návodů, jak si z ní vyrobit různé domácí léky. Podívejme se na recepty těch nejznámějších.

Cibulová šťáva – vezmeme si několik cibulí které oloupeme, nasekáme na kostičky a vložíme vrstvami do nějaké nádoby tak, že každou vrstvu prosypeme trochou krystalového cukru. Odložíme do tepla a po několika hodinách přes pláténko vymačkáme. Posiluje odolnost organismu a zmírňuje účinky nachlazení.

Cibulový sirup – cibuli nastrouháme a promícháme se stejným množstvím kvalitního medu (měl by být od včelaře, aby to nebyla jen nějaká oslazená lepivá tekutina bez léčivých účinků). Za stálého míchání ohřejeme na teplotu přibližně čtyřiceti stupňů, necháme vykapat přes gázu a tu ještě vymačkáme. Podáváme tři až pět lžiček denně při problémech s kašlem – sirup ulehčuje odkašlávání a zároveň pomáhá hubit bakterie.

Cibulový lektvar – oloupeme si čtyři cibule a umeleme. Vmícháme pět lžic dobrého medu (o jeho výběru platí to samé co u sirupu) a vše zalijeme jedním litrem bílého suchého. Odložíme na pět dní a denně nádobu promícháme nebo jemně protřepeme. Pak lektvar přecedíme do tmavé láhve a uskladníme v suchu a chladu (nemusí to být lednice, měla by stačit spíž nebo sklep). Podáváme čtvrt skleničky denně na celkové posílení imunity.

Obklad na bolavé klouby – cibuli nastrouháme na jemném struhadle, rozetřeme na gázu a přiložíme na kloub. Necháme účinkovat přibližně patnáct minut. Bolest by měla díky rozehřívajícím účinkům a prokrvením přinejmenším částečně ustoupit.

Obklad na ucho – oloupanou cibuli nasekáme a vložíme do plátěného pytlíčku, který na deset minut hodíme do vařící vody. Vylovíme, vymačkáme, necháme trochu vychladnout (měl by být hodně teplý, ale nesmíme se o něj opařit), zabalíme ho do gázy a přiložíme na ucho. Jedná se o tradiční domácí lék na různé záněty uší.

Na bodnutí hmyzem – na postižené místo přikládáme plátky cibule nebo cibuli rozdrcenou na kašičku a rozloženou na gáze. To samé se občas doporučuje na odřeniny a menší bodné či řezné rány pro urychlení hojení.

Inhalace při chřipce – rozřízneme cibuli na polovic a položíme na talířek, který umístíme co nejblíž hlavy nemocného (tradičně se dává na noční stolek u polštáře). Zhruba každých deset až dvanáct hodin seřízneme vrchní plátek, když už je cibule hodně okrájená, vyměníme ji za novou. Urychluje léčbu chřipky a zmenšuje nepříjemné příznaky onemocnění.