Citron na paty

Velký žlutý citronPopraskané paty nejsou pouze estetický problém. Dokážou nám i velmi znepříjemnit život. Zvláště během léta, kdy mají tendenci praskat až do krve. O chození na boso pak můžeme zapomenout a v kritických momentech se každá delší procházka stává utrpením. Domácích metod, které ošetřují a léčí prasklé paty je více. Některé velmi oblíbené využívají… úplně obyčejný citron.

Dužina s kůrou

Nejdříve si musíme sehnat co největší citron. Pak ho rozřízneme na polovic a opatrně z něj vymačkáme většinu šťávy (tu můžeme pak například vypít s vodou). Snažíme se přitom zachovat co nejvíc dužiny. Na každou patu si nasuneme jednu půlku citronu (podle potřeby můžeme kůru trochu natrhnout) a všechno upevníme ponožkami. Jdeme si lehnout a necháme účinkovat alespoň hodinu, i když nejlepší je, pokud se nám podaří usnout a vydržíme až do druhého dne.

Citronová šťáva by měla účinkovat částečně jako peeling, který změkčí i odstraní část ztvrdlé kůže. Látky a vitamíny z dužiny by pro změnu měly léčivě působit na praskliny. Nakonec je rozumné ještě nohy omýt, paty ošetřit pemzou a nebo škrabkou a nakonec namazat oblíbeným krémem – mimochodem velmi zajímavé účinky na popraskané paty má čistý kokosový olej. Pokud se neobjeví nějaká alergická reakce, léčbu další noc opakujeme. Již po jednom dni bychom měli vidět první pozitivní efekty.

Citronová šťáva

Čerstvě vymačkaná citronová šťáva se při péči o paty využívá také. Můžeme si z ní připravit léčivou lázeň. Do dostatečně velké nádoby (měly by se do ní vejít obě nohy) nalijeme hodně teplou vodu. Pak přilijeme půl skleničky plnotučného mléka, čtyři polévkové lžíce olivového oleje a šťávu vymačkanou ze tří velkých citronů. Namočíme paty alespoň na patnáct minut. Pak je ošetříme škrabkou a namažeme krémem. Nejlepší je tuto kúru dělat večer a namazané nohy pak rovnou zasunout do ponožek a v nich spát (někdo ještě dává navíc mikrotenový sáček, ale pak většina lidí usíná opravdu špatně). Opakujeme denně, dokud problémy s prasklými patami nezmizí. Čistou šťávu můžeme vtírat i přímo (pořádně ji vmasírujeme), ale v situaci, kdy máme chodidla rozpraskaná až do krve, to není to moc příjemné.