Zdravé listy kedluben

V dnešní době můžeme kedlubny koupit více méně celoročně. Dostupné jsou rané i pozdní odrůdy a samozřejmě naše obchody zásobí také pravidelný dovoz ze zahraničí. Vybírat bychom měli menší a pevné bulvy, které chutnají nejlépe a také obsahují nejvíce prospěšných látek. A rozhodně neodtrháváme listy – ty jsou totiž z celé kedlubny nejzdravější.

Co v sobě kedlubna skrývá

V kedlubně (a o listech to platí dvojnásob) najdeme nemálo vitamínů ze skupiny B včetně kyseliny listové a také tak zvané céčko a áčko. Z minerálů stojí za to zmínit draslík, fosfor, síru, železo, vápník, mangan, hořčík, sodík, měď, jód a chlór. Je v ní samozřejmě i vláknina a má celkem málo kalorií. Vyvážená kombinace vápníku a železa může být velmi prospěšná pro lidi, kteří trpí chudokrevností. Pravidelná konzumace kedluben posiluje celkovou obranyschopnost organismu, urychluje metabolismus, chrání oběhovou soustavu a také posiluje kvalitu vlasů, kůže i nehtů. Podle některých vědeckých výzkumů může omezovat riziko vzniku rakoviny prsu. Jediný, kdo by si na tuto zeleninu měl dávat větší pozor, jsou lidé trpící problémy se štítnou žlázou.

Jak využít kedlubnové listy

V kuchyni je můžeme používat různým způsobem. Spolu s nasekanými lodyhami se hodí do krémových polévek a jako doplněk do teplých jídel, kde jinak při vaření dáváme pouze bulvy. Můžeme je přimíchat do různých salátů, hodí se i jako část náplně do zelných listů, paprik nebo třeba do tortilly. V některých receptech dokážou být zajímavým substitutem zelí (z velkých listů můžeme udělat velmi dobrou variantu holúbků). Rozmixované se přidávají do zeleninových koktejlů a někdo je má rád jen tak nebo z nich připravuje kedlubnové pesto.

Z kedlubnových listů lze také snadno připravit lahodnou omáčku na těstoviny. Čerstvá rajčata nakrájíme na osminky. Vložíme do pekáčku a promícháme s olivovým olejem, trochou česneku, solí, pepřem a tymiánem. Dáme do trouby rozehřáté na sto osmdesát stupňů na čtvrt hodiny. Přeložíme na  pánvičku, přidáme nasekané listy kedluben, smícháme a krátce spolu podusíme. Hotovou omáčku podáváme s oblíbenými těstovinami posypanou parmazánem.