Nepříjemný zápach z úst může mít mnoho příčin. Většinou jsou dosti banální a jen v málo případech se jedná o průvodní jev nějaké závažnější choroby. S problémem nám pomůže spousta domácích rad, lékaře je nutno navštívit vlastně jen tehdy, když se nám zápach nepodaří odstranit, ať děláme, co děláme.
1. naprostým základem je dodržování správné hygieny, čili v tomto případě kvalitní péče o dutinu ústní. Zuby bychom měli čistit minimálně dvakrát denně, díky tomu odstraníme bakterie, které vytváří nepříjemný zápach (a samozřejmě se chráníme i před vznikem zubních kazů). Ještě lepší je čištění po každém jídle, ale tam bychom měli být opatrnější, raději počkejme půl hodiny, protože některé kyselé potraviny (a hlavně ovocné šťávy) mohou spolu s kartáčkem sklovinu mírně narušit.
2. při čištění zubů nezapomínejme na dásně a hlavně na jazyk. Na tom se hromadí opravdu velké množství nežádoucích bakterií. Jistou nápovědou může být i jeho barva. Správně by měl být růžový, pokud je bělavý či našedlý a zároveň cítíme nepříjemný zápach z úst, tak je jasné, kde se schovává viník. Poznejme i takové pomocníky, jako je zubní nit nebo mezizubní kartáček.
3. musíme chodit také na pravidelné preventivní prohlídky k zubaři dvakrát do roka. Někdy zápach vyvolávají zkažené zuby, dásně a nebo jiné menší zdravotní problémy v dutině ústní, které lékař rychle a jednoduše odstraní. Pokud pečujeme dobře o svůj chrup, tak pravděpodobnost léčby klesá geometricky, ale prevence je i tak nutná.
4. sliny mají přirozené antibakteriální účinky. Takže pokud se nám zdá, že máme sucho v ústech, měli bychom nějak povzbudit jejich tvorbu. Musíme pít dostatečné množství tekutin (neslazených), vhodné jsou i různá „cucátka“ a žvýkačky (zvláště s mentolovou příchutí) – samozřejmě vše bez cukru. Tradičně se žvýkaly i bylinky, nejoblíbenější byla máta a zelená petrželová nať.
5. některé potraviny vyvolávají specifický a pro většinu populace nepříjemný zápach. Mezi nejznámější patří česnek s cibulí, pokud trpíme tímto problémem, buďme opatrnější i s pikantními pokrmy. Naopak zelená zelenina se doporučuje jako výborná každodenní prevence (viz výše o petrželce, ale nejenom).
6. nevábnou vůni linoucí se z našich úst může vyvolat i nějaký problém s trávicím systémem. V tomto případě určitě nejlépe pomůže lékař, ale pokud jde o nějaké banality, které doprovází časté zácpy či nevolnosti, ty lze vyřešit převážně změnou našeho jídelníčku.
7. občas jde o doprovodný jev nějakých potíží s dutinami. Při rýmě se starejme o čistý nos, občas se doporučuje kloktání slanou vodou, která očistí zanesený krk.