Zjednodušeně se dá říci, že s plochými nohami se narodí každé dítě a přibližně mezi třetím a čtvrtým rokem se situace díky vývoji svalů normalizuje. Bohužel není tomu tak ve všech případech. Dost často první návštěva u ortopeda odhalí, že z mnoha různých důvodů se chodidla nerozvíjela tak, jak by měla a dítě má ploché nohy. V takové situaci, musíme obměnit botník, pořídit ortopedické vložky a také pravidelně cvičit. Protože bez správného cvičení se nikdy svaly na chodidlech samy od sebe neposílí.
1. obyčejné chození po trávě, kamíncích, písku, kamíncích nebo na huňatém koberci může být naprosto skvělým cvikem, kdy si dítě ani neuvědomí, že právě teď cvičí. Musí při něm přirozeným způsobem napínat různé svaly na chodidle, krčit prsty apod., čímž automaticky posiluje nohy. Jenom pozor, podloží po kterém chodí musíme správně vybírat. Kdybychom dítě nechali bosé běhat po hladké a tvrdé podlaze, tak mu naopak problém s plochými nohami zhoršíme.
2. i hladká podlaha se dá využít ke cvičení. Sundáme dítěti bačkůrky a necháme ho, aby dělalo „krůčky“ jen tak, že se posouvá pouze krčením prstů. Pohyb jeho chodidel bude trochu připomínat housenku z kreslených seriálů (čímž mu můžeme tuto aktivitu zpříjemnit). Když se unaví a nebo ho to přestane bavit, rovnou ho obujeme.
3. když ho začneme učit jezdit na kole, dávejme mu trošku výše sedlo, aby bylo nucené šlapat hlavně špičkou nohy.
4. v každém vhodném okamžiku ho vybízejme, aby chodilo na střídačku po špičkách, patách a na obou hranách chodidel.
5. dávejme mu na zem různé drobné předměty (tužky, figurky apod.) a lákejme ho, aby je zvedalo jen pomocí prstů na nohou a dávalo do nějaké krabice či košíku. Také lze dítě vybízet, aby v rámci zábavy krčilo prsty u nohou nějakou jemnou látku.
6. velmi zábavné může být i kreslení a psaní nohama, nevyžadujme nějakou dokonalost, jen by objekt měl být alespoň vzdáleně rozeznatelný. Cvičení lze vykonávat ve stoje, sedě a nebo v leže na nějaké tabulce (jako kreslil fakír v nesmrtelné Obecné škole).
7. když leží v postýlce, můžeme ho vybídnout aby několikrát zatleskalo chodidly o sebe.
Cvičit by se mělo dvacet až třicet minut denně, cvičení na vyléčení plochých nohou lze rozdělit i na dva či tři kratší časové úseky.