Domácí léky a kosmetika z borovicových pupenů

Již od pradávných dob se borovice využívá k léčivým účelům. S mírnou nadsázkou se dá říci, že zpracovat můžeme téměř celý strom. Zdraví prospěšné látky najdeme v kůře, smůle, jehličí a samozřejmě také v pupenech. Obzvlášť ty poslední jsou v lidové medicíně velmi oblíbené. Většina lidí připravuje z čerstvých sirup, o kterém jsme tu již před časem psali, ale léků se z borovicových pupenů dá vyrobit mnohem více. Dokonce je můžeme využít i při domácí péči o pleť.

Borovicový nálev a odvar

Pokud si chceme připravit nálev, stačí zalít půl lžíce sušených pupenů sklenicí vroucí vody a nechat pod pokličkou deset až patnáct minut louhovat. Odvar zase děláme tak, že do sklenice vařící se vody nasypeme stejné množství nadrcených pupenů jako do nálevu, povaříme dvě minuty, odstavíme a necháme částečně vychladnout. Obě tekutiny před podáním přecedíme. Používají se při nachlazení, chřipce a nejeden léčitel je doporučuje při očistných kúrách. Lze je také využít jako obklad na bolavé klouby a hnisající a špatně se hojící rány. Pokud nemáme problémy s laktózou, velmi kvalitní odvar lze připravit i z mléka. Při chřipkách by se měl pít hodně teplý. Je o něco účinnější než klasika připravená z vody, protože díky obsahu tuku se uvolní více léčivých látek.

Borovicová tinktura

Jednu sklenici suchých a nadrcených pupenů z borovice zalijeme půl litrem čtyřicetiprocentního čistého alkoholu – pokud možno by měl být bez aromatu. Necháme louhovat dva týdny, nádobu průběžně protřepáváme. Pak stačí tinkturu přecedit do tmavé láhve, zavíčkovat a uskladnit. Podáváme při nachlazení jednu lžíci denně. Tinktura se dá osladit i medem a nebo připravit ze silnějšího lihu – v takovém případě ji stačí louhovat přibližně deset dní. Pak ji ještě musíme rozředit převařenou vodou na čtyřicet stupňů. Pokud ji chceme dosladit, tak na půl litr tinktury se přidávají tři lžíce dobrého domácího medu.

Borovice pro krásu

Borovicové pupeny se nám také hodí, pokud máme problémy s příliš lesklou pletí. Hrstku pupenů (je jedno, jestli jsou čerstvé nebo sušené) zalijeme půl druhou sklenicí vody, uvedeme do varu a na plném ohni necháme deset minut vařit. Tekutinu velmi pečlivě přecedíme přes pláténko a nalijeme do lahve. Používáme při omývání obličeje. V lednici nám vydrží několik dní. Pro revitalizaci a očistu pleti můžeme obličej také napařovat. Půl skleničky pupenů zalijeme v širší misce vařící vodou, opatrně nad ní nakloníme hlavu, přikryjeme ji ručníkem a necháme léčivé páry několik minut působit. Nakonec tvář opláchneme studenou vodou, osušíme a ošetříme. Napařování se dá také využít jako léčivá inhalace při rýmě a kašli.