Jak na tmavé kruhy pod očima

Očím se často říká zrcadlo do duše, ale také je na nich poznat i jestli člověk například není nemocný. Vzhled očí a jejich okolí hodně ovlivňuje první dojem, který získáme o první osobě. Proto rozhodně není nic příjemného, když máme kruhy pod očima, které u jiných lidí okamžitě vyvolají dojem únavy, nemoci nebo jakési otrávenosti. Na to, jaké jsou příčiny tohoto stavu a jestli s tím jde něco přirozeně dělat se snaží odpovědět následující řádky.

Někdy je příčina vzniku tmavých kruhů pod očima velmi banální. Prostě jde o nedostatek spánku a je možno vše vyléčit nastolením zdravého spánkového režimu. Ale někdy příčiny jsou přeci jen trošku složitější. Jednak se může jednat o první známky nějaké závažnější nemoci, kdy unavené tělo vysílá tento signál (např. ledviny či játra) nebo o klasickou dědičnost nebo o problémy spojené s jakousi alergií. Občas bývá problémem i nevhodná strava (tady stačí klasické rady na zdravou výživu – omezit koření a hlavně sůl, zvýšit přísun ovoce a zeleniny, špenát, brokolice a zelí rozhodně dokážou hodně pomoci) a jindy prostě jde o věk. Důvod proč kruhy vznikají je dosti jednoduchý. Pod očima je velmi tenká kůže a proto když se tam začne hromadit krev, tak je to okamžitě vidět.

Okysličená krev má jasnou červenou barvu, neokysličená tmavě rudou. Z toho musí být každému jasné, co může být asi nejčastější příčinou kruhů, ale i jaký je nejjednodušší způsob na jejich odstranění, který ve většině případů bude prostě fungovat. Pokuste se prostě okysličit svou krev a tak „odbarvit“ okolí vašich očí. Čili bychom neměli jen sedět doma a koukat do počítače či do televize, ale také chodit často na čerstvý vzduch a na různé hezké procházky. Troška sportu rozhodně také neuškodí. A tahle univerzální rada je navíc výborná pro celý náš organismus.

Samozřejmě je i více způsobů, jak kruhy odstranit i nějakým přímým působením nějaké léčivé látky. Velmi dobře tady účinkuje zmražený odvar z heřmánku, který přikládáme pod očima. Samozřejmě to vyžaduje si ho nejdřív vyrobit a poté jako klasické ledové kostičky zamrazit. Tato léčba působí dosti rychle, takže je vhodná v situaci, když potřebujeme někam vyrazit a to černo nás prostě „przní.“ Ani čerstvý odvar z heřmánku není špatný, jen tam je větší riziko případných alergických reakcí a navíc zesvětluje – což může být dosti nežádoucí vedlejší efekt. Klasikou, která určitě neuškodí je černý čaj. Vatičky nasáklé tímto nápojem přikládáme pod oči, můžeme to vyzkoušet i na noc. Mezi další užitečné bylinky a rostliny patří světlík, lípa, okurka, jitrocel, nebo prha arnika (arnika horská). Občas se doporučuje i šťáva z brambor, ale s tím opatrně, nejdříve vyzkoušejte, jakou reakci na tuto léčbu bude mít vaše kůže.

Pokud pokud problém s kruhy pod očima u vás přetrvává a vyzkoušeli jste i výše uvedené rady a hlavně máte zdravou životosprávu, včetně dostatku pohybu, opravdu raději navštivte lékaře. Může se jednat o nějaký závažnější problém s vašimi ledvinami nebo štítnou žlázou (o játrech ani nemluvě) a v takovém případě je nejlepší přistoupit k léčbě co nejrychleji. Pokud jde o efekt, který se objevil díky přijímání nějakých léků, tak není důvod panikařit, po jejich odstavení sám od sebe zmizí.  Někdy se také stává, že tento kosmeticko zdravotní problém je doprovodným jevem menopauzy.