Jak odstranit ušní maz

V normálních podmínkách se ušní maz nachází hlavně poblíž vnější části zvukovodu a nemáme s ním větší problémy. Ale někdy se začne hromadit uvnitř ucha, vytvoří zátku a výrazně se nám zhorší sluch. S tímto problémem bychom měli zajít za doktorem, odstranit ušní maz dokáže doslovně během pár minut. Ale někdy to zrovna není možné a tak přichází čas na různé babské rady.

Asi nejbezpečnější, i když bohužel ne vždy dokonale účinný, domácí způsob odstraňovaní mazu využívá obyčejný rostlinný olej (většinou se doporučuje panenský olivový, ale i jiné mají podobný efekt). Ohřejeme ho na teplotu lidského těla, trošku nakapeme do ucha a necháme účinkovat (ležíme na nezalehlé straně). Maz by se měl uvolnit a zvyšuje se šance, že opustí náš zvukovod. Na relativně podobné zásadě účinkuje také rozředěný peroxid vodíku a různé ušní kapky. Občas se po doporučuje skákat po patnácti dvaceti minutách na jedené noze s nakloněnou hlavou (na zalehlou stranu). Metoda funguje, ale jen v případě, že „špunt“ není příliš velký a nebo jsme ho neudusali čistícími tyčinkami.

Pro výrazně radikálnější postup budeme potřebovat větší stříkačku a nebo balónek určený k výplachu uší a nosu. Ten naplňujeme teplou, ale v žádném případě ne horkou vodou, zavedeme na kraj zvukovodu a ucho vyplachujeme. Pro zesílení účinku se občas doporučuje smíchat peroxid vodíku (lžíci) se sklenicí teplé vody a nebo kombinovat změkčující postup s olejem, po kterém za čtvrt hodině následuje výplach. Milovníci silnějších zážitků balónek nebo stříkačku rovnou nahrazují proudem vody z hadice od sprchy.

Všem domácím metodám se nedá upřít jistou dávku úspěšnosti. Má to jen dva háčky. Pokud zátka z ušního mazu je příliš velká a udusaná, tak nám nejpravděpodobněji stejně nepomohou. Navíc sluch je velmi důležitý smysl a riziko neodborné nebo příliš násilné manipulace může hrozit výrazně závažnějšími problémy. Proto je lepší to nechat na odbornících. Zátka se navíc projevuje už trochu dříve než nám ucho zalehne, převážně cítíme nějakou menší nenápadnou bolest či tlak ve zvukovodu. A v té chvíli je čas na návštěvu lékaře. Stejně tak bychom se domácí léčbě měli raději vyhnout, pokud se problém týká dítěte.