Goji – kustovnice čínská

Naše strava by se v hlavní míře měla opírat o výrobky lokálního zemědělství. Ale to neznamená, že musíme na exotiku úplně zanevřít. Například hit posledních let, kterým je goji neboli kustovnice čínská, může zajímavě doplnit jídelníček a navíc nemálo prospět našemu organismu. Plodům této rostliny se občas říká nejzdravější ovoce světa.

Goji obsahuje velké množství vitamínů – je zde celý počátek abecedy až k éčku i když největší roli hrají karotenoidy a vitamín C. Z minerálů významnou roli hraje železo, selen, draslík, vápník a zinek. Plody kustovnice čínské jsou také skvělým zdrojem antioxidantů a samozřejmě, jak to už u ovoce bývá, obsahují i slušnou dávku vlákniny. I holým okem je tudíž  jasně vidět, že zdravotní potenciál goji bude nemalý.

A jaké všechny léčivé vlastnosti se kustovnici (či možná spíše vyvážené kombinaci látek, které obsahuje) připisují? Posiluje imunitu, zlepšuje zrak, chrání játra a také prodlužuje naše zdraví. Pomáhá regenerovat buňky a také zabezpečuje organismus před působením volných radikálů. Díky vláknině a obsahu polysacharidů goji udržuje náš trávicí systém v dobré kondici. Lidé, kteří se snaží shodit pár kil, mohou ovoce využít jako zdravou náhradu za sladkostí.   A stále to ještě není všechno. Kustovnice čínská by měla podporovat naši paměť, zlepšovat náladu, posilovat klouby i kosti, čistit krev, odstraňovat únavu a navíc blahodárně ovlivňovat naše srdce.

Doporučená denní dávka je pět až patnáct gramů sušeného ovoce, goji nedávejme raději dětem před ukončením půl druhého roku života. Těhotné a kojící ženy by měly raději vše konzultovat se svým lékařem a to samé se týká lidí, kteří pravidelně musí brát nějaké léky. Přeci jen je důležité vyloučit případnou negativní interakci některých látek obsažených v ovoci s medikamenty.

Plody kustovnice můžeme jíst jen tak, jako nějaké mlsání. Ale taková monotónnost není moc dobrá a člověka může brzy otrávit. Proto bychom ovoce měli přidávat i do různých pokrmů – vhodná je do salátů, můžeme jí doladit i nějakou polévku či omáčku a fanoušci musli či ovesných vloček nebo kukuřičných lupínků určitě goji dokážou také ocenit. Kustovnice čínská se u nás také prodává jako stoprocentní šťáva.

Nevěříte, že jde goji připravit i na slano? Vyzkoušejte toto ovoce s treskou. Recept není nějak složitý. Lžičku citronové šťávy rozmíchejte s půl centimetrem nastrouhaného zázvoru, jedním vymačkaným česnekem, dvěma lžícemi olivového oleje a troškou soli. Připravenou směsí potřete tresku z obou stran (stačí na přibližně čtvrt kila ryby) a odložte ji do chladu na dvacet minut. Troubu si rozpalte na sto osmdesát stupňů a dejte do ní tresku položenou na pečící papír. Doba pečení by měla být přibližně deset až třináct minut. V mezičase oloupeme jablko, zbavíme ho jadřinců, nakrájíme na kostky a osmahneme na másle. Po chvíli vmícháme jednu lžíci kustovnice. Podle chuti dokyselíme troškou limetkové šťávy (v nouzi citronové), opatrně promícháme a krátce vše spolu smažíme. Na talíře rozložíme porce tresky a přikryjeme je ovocem.