Každý rodič touží po tom, aby jeho dítě umělo dobře mluvit a mělo bohatou slovní zásobu. Ale ne vždy to, co chceme, se nám opravdu splní a problémy s řečí jsou u dětí čím dál tím častější. Může za to částečně i uspěchaná doba, kdy přestáváme mít na své ratolesti tolik času jako dříve. Protože schopnost dítěte správně mluvit, ve velké míře ovlivňuje právě rodina. Podívejme se na osm rad, jak při výuce postupovat.
1. s dítětem bychom měli mluvit už od prvních dnů jeho života i když ještě nerozumí významu toho, co říkáme. Nešišláme při tom, artikulujeme výrazně a pomalu.
2. pro správný rozvoj řeči je důležité i přirozené kojení. Mnoho vad řeči a skusu vzniká právě díky problémům s dýcháním a polykáním při jídle.
3. dudlík je sice přítelem všech rodičů, kteří mají hodně ukřičené robátko, ale v pozdějších letech může vyvolat potíže se správným mluvením. Stejné trable způsobuje i cucání prstů.
4. když dítě začne mluvit, musíme ho také začít pečlivě poslouchat. Nesmíme mu odpovídat jen na půl úst a nebo ho odbývat bezduchým přitakáváním. Dbejme na kvalitu vlastního slovníku, neopakujme po něm jeho slovní patvary, nešišlejme a omezme používání zdrobnělin. Opatrně ho opravujme, ale nesmí ho to začít otravovat. Dávejme mu najevo, že nás jeho povídání zajímá a chvalme ho za větší verbální aktivitu.
5. dítěti musíme vyprávět nebo číst pohádky, průběžně ho začínáme učit různé krátké veršíky. Ztlumujme televizi a nebo omezme její používání v době, kdy je mrňous ještě vzhůru. Šum, hluk, výbuchy, kvičení a drmolení mu rozhodně ve vývoji neprospějí.
6. pomáhá i časté zpívání. Texty písniček děcku rozšiřují slovník a zpěv zlepšuje dýchání, které je pro správnou artikulaci velmi důležité.
7. hrajme s ním různé slovní hry a postupně ho veďme k tomu, aby samo vyprávělo o svých různých zážitcích ve školce, na hřišti či na návštěvě u babičky s dědou. Neskáčeme mu přitom do řeči a nedokončujeme za něj neustále věty. Můžeme začít už i klidně kolem druhého roku života. Z her jsou klasikou různé slovní fotbaly či rýmovací doplňovačky.
8. důležitý je pravidelný kontakt s dalšími dětmi, díky kterému si výrazně rozšíří slovník a také schopnost komunikace v různých situacích.