Na otázku uvedenou v nadpisu samozřejmě můžeme odpovědět jednoznačně. Hlad snadno zaženeme tím, že se najíme. Pokud nemáme problémy s váhou a nebo sklony rychle nabírat kila, nemusíme nic moc řešit. V opačném případě je rozumné postupovat opatrněji a snažit se hlad zahánět tak, abychom neriskovali nemilé skoky na váze.
Správné zahánění hladu
- základem je pravidelné stravování. Měli bychom si určit v kolik hodin budeme jíst a pak se to snažíme dodržet (samozřejmě v rámci časových možností, půlhodinové odchylky významnou roli nehrají). Mimo určenou dobu pokud možno nejíme vůbec.
- jestliže se nechceme trápit hladem, v situaci, kdy už tělo dostalo vše, co potřebuje, měli bychom se vyhýbat přejídání. Roztažený žaludek je těžké uspokojit a nějaký čas trvá, než se situace vrátí do normy.
- jednoznačně bychom se měli vyhýbat mlsání či zahánění hladu nějakou sladkostí. Cukr ošálí na chvíli naše smysly, ale po relativně krátkém čase se hlad vrátí se zdvojenou silou.
- velký význam hraje i správný výběr potravin a způsob přípravy jídel. Obecně řečeno pro přirozený pocit sytosti bychom měli jíst tak zvaně zdravě (asi každý zná ty zásady, čili méně tuků, méně soli, spíše vaření a dušení, hodně ovoce a zeleniny, minimum umělých přísad etc.).
- měli bychom se také naučit rozeznat příčiny hladu. Někdy se jedná i o záležitost psychickou, je obecně známo, že vystresovaní lidé mnohem více jedí, i když to jejich organismus ve skutečnosti vůbec nepotřebuje.
- špatně odpočatý člověk většinou cítí výrazně větší hlad, i když to jeho tělo ve skutečnosti nepotřebuje. Proto je důležité dodržovat správný spánkový režim.
- obecně se dá říci, že teplé jídlo nás zasytí lépe než studená kuchyně.
Ošizení smyslů
- více zeleniny v jídle nás lépe zasytí a zároveň nedodáme tělu tolik kalorií.
- když si před jídlem dáme nějaké ovoce, sníme toho potom výrazně méně.
- pocit hladu na nějaký čas pomůže zahnat šálek ovocného nebo bylinkového čaje
- při prvních náznacích hladu bychom se měli hodně napít, vhodná je voda s citronem.
- jíme pomalu. Čím pomaleji budeme jíst, tím méně jídla budeme potřebovat – mozku trvá přibližně patnáct minut, než si uvědomí, že už jsme najedení.
- pocit hladu můžeme na chvíli zahnat žvýkačkou, jen pozor, neměli bychom ji žvýkat dlouho, protože pak bychom naopak díky rychlejší tvorbě žaludečních šťáv měli hlad mnohem větší.
- na chvilku nám s pocitem hladu může pomoci vyčištění zubů.
- velká fyzická námaha hlad vyvolá, ale přiměřená tělesná aktivita ho díky účinkům endorfinu dokáže na chvíli přibrzdit.
- chuť na jídlo může na chvíli zahnat příjemná vůně vanilky nebo máty.