V dnešní době spíše než přibírání je módnější hubnutí. Nebylo tomu tak vždy, kdysi symbolem krásy a zámožnosti byli lidé s hezkou dávkou kil navíc. Ale společenské požadavky se průběžně mění. Ačkoliv se dnes spíše hubne, stále existuje nemalé množství lidí, které trápí otázka, jak správně a zdravě mohou přibrat na váze. Nejčastější je to u sportovců, ale občas dobré řešení hledají i lidé po nějaké závažné nemoci nebo ti, kteří to mírně přehnali s hubnutím a „zdravou“ výživou.
Základem zdravého přibírání kil je … zdravý rozum. Pokud si někdo myslí, že stačí jen otočit přístup, jaký existuje u různých diet, díky kterému váhu snižujeme, tak je na omylu. Když se začneme přejídat a cpát do sebe cukry či tuky pod tlakem, tak svému organismu výrazně ublížíme. Zásady „správného tloustnutí“ jsou podobné zásadám správné výživy. Je to konec konců logické, pokud tělu budeme dodávat to, co potřebuje, tak přeci nebudeme ani tlustí ani hubení, ale budeme vážit tolik, kolik potřebujeme.
Dá se říci, že nejdůležitější je vždy to, co uděláme brzy po probuzení. A netýká se to jen jídla, naše nálada a celý den závisí hodně na tom, jak se nastavíme k novému dni. Proto v případě, kdy chceme přibrat na váze, nesmíme zapomínat na snídani. Je sice pravda, že bez snídaně nám mírně zpomalí metabolismus, ale tělo potřebuje dostat svou ranní dávku energie, aby mohlo správně začít fungovat. U snídaně si při přibírání kil přidejme klidně i trochu kalorií navíc. Vhodné jsou například oříšky a med do různých ranních musli, případně si můžeme udělat chutnou vaječnou omeletu obohacenou zeleninou a sýrem. Na stole by nemělo chybět celozrnné pečivo.
Nebojme se plánovaného zobání. To samozřejmě neznamená neustále otevřený pytlík přesolených chipsů a nebo nějakých pražených arašidů či čokoládových tyčinek. Ale můžeme si rozplánovat během dne několik různých menších svačinek, během kterých si jednou dopřejeme jogurt, jindy celozrnnou houstičku a zase při příští třebas musli tyčinku či sušené ovoce. Jednou za čas neuškodí ani pár kostiček sýra.
Nebojme se tuků a bílkovin. Samozřejmě u „mastidel“ vybíráme zdravé rostlinné oleje, užitečné je co nejvíce pokrmů obohacovat panenským olivovým olejem. Na stole by se mělo častěji objevovat avokádo a mastnější ryby, které mají omega 3 kyseliny, což je například i náš domácí kapr. Trochu zdravých tuků nám dodají semínka a ořechy, ale nesmí být pražené a solené. Bílkoviny získávejme z libového a rybího masa, ale také si pravidelně dopřávejme luštěniny a celozrnnou rýži.
Pokud jsme snili o tom, že kila nejlépe nabereme u televize, tak snění můžeme ukončit. Ano, lenošící člověk může snadno ztloustnout. Ale pokud má přibrat na váze zdravě, tak rozhodně nesmí zapomínat na pravidelný pohyb. Není nutno týrat své tělo v posilovně, ale samozřejmě to neuškodí, důležitá je spíše pravidelnost než intenzivnost cvičení. Díky tomu dojde ke stimulaci našich svalů a tím pádem také k zvyšování jejich objemu … tudíž i k přibývání zdravé váhy.