Kdy brát vitamíny a minerály

Vitamín rozpouštějící se ve skleničce s vodouV posledních letech stále více lidí sahá po různých vitamínech, minerálech a potravinových doplňcích. Čtení příbalových letáků nepatří k našim národním sportům a navíc mnoho výrobků, které lze volně zakoupit i v obyčejném obchodě, nic takového nemá. A tak je často radostně polykáme, kdy se nám zachce, ačkoliv tím snižujeme jejich účinnost.

Před nebo po jídle

Zjednodušeně řečeno existuje jedna základní zásada, které se ve většině případů můžeme bezpečně držet. Vitamíny rozpustné ve vodě (C a vitamíny ze skupiny B) bereme po ránu před jídlem a ty, které se rozpouštějí v tucích (A, D, K, E), během jídla nebo po něm. Díky tomu výrazně zlepšíme jejich vstřebávání organismem a je vysoká pravděpodobnost, že do těla dostaneme potřebné množství. Samozřejmě existují různé výjimky či spíše upřesnění. Například lidé s citlivým žaludkem by měli tak zvané céčko brát raději během jídla, aby se vyhnuli podráždění žaludeční sliznice. Navíc se díky tomu zlepší vstřebávání železa z potravin.  Také je rozumné se vyhnout současné konzumaci vitamínů K a E. Převážně se vitamíny a minerály berou před, během nebo po snídani, ale například velmi populární hořčík někteří odborníci doporučují brát až při večeři, protože díky tomu před spaním využijeme i jeho uklidňující účinky.

A kdy je vlastně brát…

Volná dostupnost mnoha vitamínů a minerálů ve spojení s různými reklamami u lidí vzbuzuje dojem, že se těmi „bonbonky“ můžeme ládovat bez omezení. Opak je pravdou a široce rozšířená představa, že si koupíme například spoustu vitamínu E a budeme mít krásnou pleť nebo do sebe budeme horem dolem ládovat vitamín C a žádná choroba nás neohrozí, je mylná. I vitamíny se lze předávkovat. Dokonce i u téměř neškodného céčka, nadměrná konzumace může postupem času vyvolat problémy s ledvinovými kameny nebo zvýšit vstřebávání železa až na nežádoucí úroveň. Obecně se dá říci, že každý příjem vitamínů navíc bychom měli nejdříve probrat se svým lékařem. Ve velkém množství případů nedostatek nějaké látky v organismu znamená špatnou životosprávu a nebo potřebu úpravy jídelníčku. To nám z dlouhodobého hlediska, a to zdravotního i finančního, rozhodně prospěje mnohem více, než nákupy a zobání různých magických tabletek.