Medové masky

Med a kosmetika jsou spojeny nerozlučně již několik tisíciletí. Je známo, že ho využívala slavná Kleopatra, která je jedním z nejznámějších symbolů antické krásy, ale také například Poppaea, krvavá choť Nera, věděla velmi dobře, že v kombinaci s mlékem je tento hlavní včelí produkt zárukou krásné svěží pleti.

Med pomáhá přirozeným způsobem zvlhčovat kůži, proto se do dnešních dnů využívá při výrobě různých kosmetických prostředků, a díky své jemnosti bývá využíván i u kosmetik (či možná spíše přesněji různých hygienických výrobků) určených pro děti.  Jeho sílu bez chemických dodatků si můžete vyzkoušet sami na několika níže uvedených  maskách. Jen pozor při nákupu medu, ideální je brát nějaký od známého včelaře, pokud takového nemáte, pokuste se rozhlédnout na nějakých trzích (kde jsou pečlivě kontrolováni dodavatelé) a nebo v různých bio obchodech. Pokud budete kupovat v normální samoobsluze či supermarketu, pečlivě zkontrolujte složení, aby na něm nebylo uvedeno, že je vyroben i z medů mimo EU – v tom případě máte totiž téměř naprostou jistotu, že platíte za cukr.

No a nyní již přejděme ke konkrétním maskám. Univerzální pleťovou masku, která očišťuje pleť,  si vytvoříme ze lžičky medu smíchané se lžičkou ovesné mouky  (v nouzi rozemleté ovesné vločky), je ji možno používat několikrát denně. Pro suchou pleť zase smícháme tři lžíce medíku se třemi lžícemi zakysané smetany a vmícháme tam ještě dva žloutky. Pro stejný problém můžeme smíchat také jednu lžíci včelami zpracovaného nektaru s třemi lžícemi tvarohu a jedním žloutkem. Jen tuto směs je nutno nanášet na pleť, kterou si před tím omyjeme heřmánkem. Tuto pleťovou masku necháme působit půl hodiny.  Pokud chceme vyzkoušet metody egyptské krásky Kleopatry, která svou nádherou oslnila několik nejmocnějších mužů starověkého Říma, stačí promíchat lžíci medu se lžící plnotučného mléka (ideální by bylo přímo od farmáře, bez UHT zpracování, ale to je dneska téměř nemožné) a jedním bílkem. Tuto masku naneseme na obličej a krk a necháme působit půl hodiny (pozor, po zaschnutí je velmi křehká). Poté ji omyjeme vlažnou vodou a kůži na konec opláchneme vodou studenou a ošetříme naším oblíbeným krémem. Je možné kombinovat také sílu medu a jablka v masce, která zvlhčí a vyhladí pleť. Jedno oloupané a nastrouhané na drobno jablko a jednu lžíci včelího výměšku promícháme a necháme čtvrt hodiny působit. No a med je možno využít i na ztvrdlou kůži, například na patách, ale i třeba na rukou, a to tak, že dvě jeho lžíce promícháme s jednou lžící citronové šťávy.