Nespavost se v dnešní době týká velkého množství lidí. Způsobuje to mnoho různých činitelů, mezi velmi významné patří nyní i stres a neustálá uspěchanost. Takže je jasné, že opak, neboli pohoda a klid, mohou problémy se spaním přinejmenším částečně řešit. Meduňkový čaj je jedním z nejtradičnějších domácích léků, který již našim praprababičkám přinášel relax a dobrou náladu a také mnohem příjemnější spánek.
Účinky meduňky
Účinků meduňky si všimli lidé již před mnoha tisíci lety. Vyráběly se z ní různé domácí léky a nebo čarodějné přípravky, které měly odstraňovat u léčeného či očarovaného všemožné starosti, rozveselovat ho a nebo mu i v některých případech zvyšovat odvahu. Věda částečně dřívější názory potvrdila, meduňka má v sobě účinné látky, které se využívají dnes například v boji proti depresím a její uklidňující působení je také přesvědčivě dokázáno. Proto se čaj (či možná přesněji nálev) stále často doporučuje i na nespavost. Ale působí i na více problémů. Pomáhá při menstruačních bolestech, migrénách a je vhodný pro lidi, kteří si stěžují na neustálou únavu. Ale to není všechno, je užitečný i při problémech s trávením, redukuje nadýmání, během horeček může ochladit organismus a obecně má antibakteriální a antivirové účinky. Jak na takovou nenápadnou bylinku je to opravdu docela hodně. Ale naši předkové nebyli žádní hlupáci, když něco používali, věděli velmi dobře proč.
Meduňkový čaj
A jak vlastně uděláme ten „magický“ čaj na nespavost? Není to vůbec nic složitého. Potřebujeme buď jednu lžíci suché rozdrcené byliny nebo půl druhé až dvě lžíce čerstvé jemně natrhané meduňky. Ty dáme do hrnečku na čaj, zalijeme vroucí vodou, přikryjeme a necháme dvacet minut louhovat. Kapičky páry, které se vysráží na pokličce bychom měli přelít zpátky do hrnku. U dětí, po konzultaci s lékařem, podáváme jeden menší šálek na uklidnění. Dospělý, pokud nemá jakoukoliv alergii na meduňku, si klidně může dát dva takové pořádné hrnečky. Starosti uletí a spánek by měl být příjemný a hluboký.