Nakládání česneku pro zdraví

Palice česneku a stroužkyKvašený česnek naložený ve vodě se solí má jemnou a přitom stále nezaměnitelnou chuť. Skvěle se hodí do různých salátů, na chleby i chlebíčky nebo ho můžeme podávat například k sýrům či různým slaným mísám, spolu s nakládanými okurkami a paprikami. Ale nakládání česneku není jen o chuti či o uskladnění větší zásoby této zeleniny na později – je to také o zdraví.

Česnek je jednou z nejstarších bylin pěstovaných nejen pro kulinářské, ale i pro zdravotní účely. Zmínku o něm najdeme už v Bibli, jeho vlastností si všimli také ve starověkém Egyptě, Babylónu a samozřejmě v antickém Římu a Řecku. Doporučoval se při různých problémech s dýchacím ústrojím, nachlazení, trávicích potížích a při problémech s parazity. Moderní věda jeho léčivé účinky potvrdila – česnek působí antibakteriálně (proto se mu také občas říká nejlepší přírodní antibiotikum), navíc je účinný proti plísním a virům. Je kvalitním antioxidantem, posiluje imunitu, zlepšuje fungování oběhové soustavy a pomáhá obnovovat zdravou mikroflóru trávicího traktu. Tento poslední efekt je u kvašeného česneku ještě posílen probiotickými kulturami, které během nakládání vznikají.

No, ale dost teorie, podívejme se na to, jak při nakládání česneku postupovat. Vezmeme si deset paliček česneku, rozdělíme je na stroužky a oloupeme. Pokud se nám nějaký nezdá (je hodně otlučený, naseknutý, vypadá, jako by se do něj mohla dát plíseň), raději ho vyhodíme a nahradíme jiným. Křen oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Vezmeme si vyvařené a pečlivě vysušené sklenice a do každé dáme dva kousky křenu, jeden bobkový list, čtvrt lžičky hořčice a šest zrnek pepře. Pak je vyplníme oloupanými stroužky česneku a pod poslední vrstvu dáme kus snítky čerstvého kopru – nahoře necháme trochu volného místa. Svaříme horkou vodu se solí v poměru litr vody na polévkovou lžíci soli. Teplým, ale už ne vařícím roztokem zalijeme česneky tak, aby byly úplně ponořené, ale roztok by neměl sahat až k víčku. Sklenice pečlivě uzavřeme a v tmavším místě při pokojové teplotě necháme kvasit dva až tři týdny. Po uplynutí této doby je nakládání česneku hotovo, dotáhneme jen ještě pro jistotu víčka a můžeme sklenice někam do chladu uskladnit. Lze je i pasterizovat, ale ztratíme tím nemalou část léčivých vlastností právě připravené lahůdky.

Mimochodem, nálev nevylévejte, ale popíjejte po troškách každý den, je stejně léčivý jako česnek a skvěle vám zlepší imunitu.