Osvěžující bylinková kosmetika

Během léta a také horkých dnů bez ohledu na aktuální roční období hledáme nejrůznější způsoby, jak se trochu osvěžit. Zmrzliny, koupání, klimatizace nebo studené nápoje jsou obecně známé. Ale to, že nám může pomoci i přírodní kosmetika, moc lidí ještě neví.

V létě máme velmi často dojem, že naše nohy jsou jak z olova. Řešení může být velmi snadné, stačí si udělat bylinkovou lázeň z rozmarýnu, která zlepší průtok krve pokožkou a výrazně nám uleví. A má také další účinky. Působí antimykoticky a antibakteriálně, takže je ideální právě v období, kdy často navštěvujeme různé bazény a koupaliště. Stačí jen nasekat tři větvičky rozmarýnu, zalít vroucí vodou, povařit a po deseti minutách přecedit do misky. Pak už jen nasypeme trošku mořské soli, rozmícháme a pět minut močíme unavená chodidla. Nohy nakonec osušíme a namažeme krémem.

Pokud nás trápí nadměrné pocení, může nám pomoci lázeň s mátou a yzopem. První bylinka reguluje činnost mazových žláz, ochlazuje a navíc dokáže velmi příjemně uvolnit. A druhá je zase jedním z kvalitnějších přírodních antihydrotik, které snižují sekreci potních žláz.  Navíc má i antibakteriální a stahující účinky. Tři hrsti čerstvé máty a hrst yzopu zalijeme dvěma litry vody a uvedeme do varu, poté snížíme výkon sporáku a bylinky povaříme pod pokličkou patnáct minut. Tekutinu ihned přecedíme do vany se studenou vodou a osvěžujeme se přibližně dvacet minut. Po koupeli se nevysušujeme, natáhneme jen na sebe župan a nebo se zabalíme do ručníku.

Během léta můžeme užívat i domácí fenyklové mýdlo, které účinkuje i jako jemný peeling. Fenykl také působí antibakteriálně a protizánětlivě, což může být velmi užitečné při péči o kůži, která je neustále vystavená slanému potu. Lžíci nadrtíme v moždíři na co nejjemnější prášek. Koupené přírodní mýdlo nastrouháme a rozpustíme ve vodní lázni (hoblinky dáme do malého hrnce, který umístíme ve větším naplněným vodou). Občas promícháme a přidáme rozdrcený fenykl a také dvě lžíce nedrceného. Zamícháme, rozlijeme do formiček a ty zabalíme do potravinové fólie, aby nám mýdlo nepopraskalo. Necháme vychladnout, vybalíme, vyklopíme na mřížku a dva až tři dny vysoušíme. Jak používat mýdlo asi není nutno vysvětlovat. 🙂

Pokud máme mastnější lesklou pokožku, v létě nám může pomoci mátovo-šalvějová pleťová voda, která stáhne póry, zmatní pleť a zanechá po sobě osvěžující pocit bez jakéhokoliv diskomfortu. Lžíci čerstvé máty a šalvěje zalijeme půl sklenicí vroucí vody (lze použít i sušené bylinky, v tom případě potřebujeme přibližně jeden čajový pytlík). Tekutinu necháme vychladnout, rozmícháme se dvěma lžícemi čerstvě vymačkané citronové šťávy, přelijeme do lahvičky, zavíčkujeme, řádně protřepeme a uskladníme do lednice, kde tato pleťová voda vydrží přibližně pět dní. Pokožku očišťujeme ráno a večer.

Také si můžeme na horkem vysušenou pokožku vyzkoušet hydratační sílu kerblíku. Dvě lžíce kvalitního (čili ne light) jogurtu rozmícháme se z lžičkou na drobno nasekané čerstvé bylinky a lžičkou panenského olivového oleje. Odložíme na patnáct minut a poté nanášíme jako pleťovou masku. Necháme účinkovat čtvrt hodiny a poté ji opláchneme. Pleť touto maskou ošetřujeme během léta dvakrát týdně.