Pití u miminek

Pro malé děti je dostatek tekutin ještě důležitější než pro dospělé, protože špatný pitný režim může mít velmi negativní vliv na správný rozvoj organismu a také oslabuje imunitu. Navíc je důležité dítěti podávat správné nápoje, které nejenže zaženou žízeň, ale také by tělu od určitého období měly dodávat potřebné vitamíny a minerály.

Nejjednodušší je to u nejmenších miminek. Zhruba do čtvrtého až pátého měsíce ve většině případů nemusíme dítěti dávat nějaké extra pití. Mateřské mléko obsahuje vše, co tělo pro správný vývoj a zahnání žízně potřebuje (také ne začátku kojení vždy trochu řidší, aby se dítě mohlo dobře napít). To samé se týká kojenecké výživy – samozřejmě za předpokladu, že ji připravujeme přesně podle návodu a neděláme umělé mléko pro robátko hustší s odůvodněním, že se tak „lépe nají“. Vodu nejmenším podáváme jen během velkých veder, kdy se dítě hodně potí (v normálních situacích by se zdravé miminko moc potit nemělo, pokud se tak děje, na vině je nejčastěji příliš mnoho oblečení nebo velké vedro v místnosti). Nejbezpečnější je podávat miminku kojeneckou vodu. Ta musí splňovat nejpřísnější kritéria chemické a mikrobiální čistoty. Otevřenou láhev bychom měli během jednoho dne spotřebovat. Občas lékaři mohou doporučit nějaký bylinkový čajík (například na koliku), v takovém případě se řídíme jejich radami.

U starších dětí postupně začínáme podávat spolu s příkrmy i ovocné a zeleninové šťávy, které často mají mnohem větší úspěch než příkrmy skládající se ze stejných surovin. Pomalinku zkoušíme na začátku jen několik lžiček, abychom zjistili, co dítěti nejvíc chutná a nebo jestli se náhodou neobjeví nějaká alergická reakce. Nejlepší šťáva je samozřejmě domácí, ale pokud nemáme odšťavňovač, musí nám stačit i ta z obchodu. V takové situaci kupujeme výrobky určené pro nejmenší, ve kterých není cukr a konzervanty. Množství vypité šťávy by se mělo denně pohybovat kolem deci až deci a půl, další žízeň řešíme podáváním kvalitní vody. Obecně bychom dítko měli naučit na to, že na zahánění žízně je voda nejlepší, díky tomu ve starším věku unikneme problémům s nadměrnou konzumací limonád, která je v dnešní době u mládeže jednou z nejčastějších příčin vzniku nadváhy.

Starší dítě už dokáže naznačit, že má žízeň. U těch nejmladších bychom to měli být schopni rozeznat sami. Mezi nejvýraznější příznaky patří velmi suché rty, příliš suchá stolice a kůže není tak hebká a na omak je výrazně sušší. Dítě obvykle je dost podrážděné a nebo naopak máme pocit, že i po vyspání je stále ospalé. Je důležité sledovat počet použitých plenek denně, ten by měl být u velmi malých dětí konstantní. Pokud se snižuje, může to být známka nedostatku tekutin.

A pár poznámek na konec. Vždy když vycházíme z domu, zkontrolujme si, jestli jsme přibalili i lahvičku s vhodným pitím. V posledních letech se velmi rozšířily různé ochucené vody. Maminky po nich rády sahají, protože jsou v hezkých lahvičkách, mají přimontovaná pítka a prckové se po nich mohou utlouct. V naprosté většině případů nejsou příliš vhodné pro děti, protože obsahují cukr a vytváří u prcka návyk, že pití musí být ochucené. Klasické minerálky také nejsou pro malá dítka příliš dobré. Sice obsahují hodně zdraví prospěšných látek, ale silně zatěžují málo rozvinuté ledviny. Pokud už po nějaké saháme, měla by být nesycená, mít nižší obsah minerálů a hlavně sodíku. Pokud zkoušíme u dětí nějaké bylinkové nebo ovocné čaje, zkontrolujme, jestli v nich není… čaj. Tein který obsahují je pro mrňousy nevhodný. Má povzbuzující účinky a navíc může vyvolávat nespavost.