Kdoule jsou plody kdouloně obecné. Pěstují se hodně v Asii a v jižnějších částech Evropy, ale u nás se na existenci tohoto ovoce téměř zapomnělo. Přitom existují teorie, že slavná zlatá jablka Hesperidek byly právě kdoule a navíc jedno velmi obvyklé slovo, které používáme asi denně, vzniklo díky tomuto ovoci. Marmeláda vděčí za svůj název portugalskému slovíčku marmelo, které právě znamená ony kyselé zlatavé plody, tak vhodné pro výrobu různých zavařenin.
Syrové kdoule jsou de facto nepoživatelné. Možná to je i důvod, proč vymizely z českých zahrádek a nebo v nich plní jen okrasnou roli. Přitom je to škoda, protože toto ovoce může obohatit nejen jídelníček, ale prospěje i našemu zdraví. Zajímavůstkou je, že jak na ovoce, obsahuje dost málo vody neboli kolem sedmdesáti procent. Pro lidský organismus je významný vyšší obsah pektinu a taninů, které pomáhají při různých potížích s trávicí soustavou.
Kdoule navíc obsahují antioxidanty, vápník, draslík, železo, měď a vyšší množství vitamínů C a E. Často se uvádí, že toto ovoce můžeme sklízet i v znečištěném prostředí, protože téměř vůbec nevstřebává zdraví škodlivé látky. Podle bylinkářů pomáhá nejen střevům a žaludku, ale navíc zvyšuje imunitu, zlepšuje chuť k jídlu a můžeme najít i informace, že dokáže očišťovat játra.
Dá se použít i zevně. Kdoulové obklady patří k domácím lékům zmírňujícím potíže s hemeroidy. V tomto případě se nepoužívá dužina, ale semínka, které macerujeme půl sklence horké vody a tekutinou omýváme bolestivé místo. Můžeme také do ní namáčet kousky látky a používat je pak jako obklady. Ty jsou také vhodné na popraskanou kůži, protože zmírňují bolesti a urychlují hojení.
Šťávu z ovoce můžeme promíchat v poměru jedna ku jedné s pravým včelím medem (pokud možno koupeným přímo od včelaře, protože kvalita výrobků z obchodů je převážně mizivá). Pak přidáváme dvě lžičky do teplého, ale již ne horkého, čaje a nápoj pijeme pokud nás trápí nechutenství.
Nejčastějším způsobem zpracování je samozřejmě výroba nějaké marmelády. Recepty a kombinace jsou různé, velmi chutná je například směs kdoule a jablek. Budeme potřebovat po jednom kilogramu od každého druhu ovoce a na toto množství si ještě koupíme jedno kilo cukru. V samostatných hrncích rozvaříme kdoule a jablka do měkka (jablka budou dříve, proto to neděláme společně) a ovoce propasírujeme přes jemné síto. Obě dřeně promícháme s cukrem, krátce povaříme, přelijeme do vyvařených sklenic, zavíčkujeme a pasterizujeme. Nemusíme přidávat žádný želírovací přípravek, protože ovoce obsahuje dostatek pektinu.