Pozor na sinice ve vodě

Sinice jsou prokletím mnoha českých přírodních koupališť. Během letní sezóny se tyto bakterie začínají množit a  hodně často velmi negativně ovlivňují kvalitu vody, ve které bychom se pak raději neměli vůbec koupat. Jedná se o hodně přizpůsobivé potvůrky. Se sinicemi se můžeme setkat nejen na rybnících nebo řekách, ale bez problémů přežijí v moři a dokonce i v horkých zřídlech.

I jako signál…

Problémy se sinicemi začínají na konci jara a k hlavně v létě, kdy bakterie takzvaně rozkvetou. Poznáme to docela snadno. Voda získá sytější zelenou barvu, někdy se na jejím povrchu objeví jakási „deka“ či „kaše“ stejné barvy. Je to jednoznačný signál, že bychom do ní neměli vůbec vstupovat (a dáváme si pozor i na břehu). Navíc vysoké přemnožení sinic může být i známkou vysokého výskytu fosforečnanů a dusičnanů. Na takové přírodní koupaliště si pak raději dávejme pozor i v době, kdy nás nevaruje zelená barva vody. Zdravotně nám může ublížit koupání nebo napití. Odborníci navíc nedoporučují jíst ryby, které někdo ulovil ve vodě s přemnoženými sinicemi (o omývání v takovém rybníčku ovoce či jiného jídla ani nemluvě).

Nebezpečné sinice

A proč bychom si vlastně měli na sinice dávat pozor? Některé druhy těchto bakterií vytvářejí různé toxiny, které jsou pro lidský organismus nebezpečné – v určitých případech dokonce mohou být i karcinogenní. Při koupání si to většinou odskáčeme jen kožními problémy, ale pokud si náhodou sinicové vody lokneme, existuje i riziko závažnějších potíží. Může dojít k poškození jater, ledvin, brzlíku nebo nervového systému. Mezi nejčastější příznaky, které sinice mohou vyvolat, patří různé formy kopřivek či vyrážek a také záněty spojivek. Bakterie také občas vyvolají silnou nevolnost, kterou může doprovázet zvracení nebo průjem. Někdy se objeví horečka, rýma, bolesti hlavy, třesavka, křeče, bolesti svalstva nebo závratě a dušnost.

Prevence je léčba

Zdravotním potížím způsobeným sinicemi se nejlépe vyhneme tak, že… se vyhneme sinicím. V létě si dáváme velký pozor na to, do jaké vody chodíme. Většina přírodních koupališť v naší zemi je pod dozorem odborníků, kteří každý rok pečlivě sledují stav vody a v letní sezóně vydávají varování, kdy a kde už není rozumné se koupat. Pokud vodu vůbec neznáme a nelíbí se nám, jak vypadá (dlouhodobě vysoké teploty a stojatá voda jsou pro sinice ráj), je lepší si plavání odpustit (a také procházky bosky po břehu nebo nazelenalém molu). Po každé koupeli, zvláště pokud jsme vstoupili do vody nevzbuzující důvěru, je nejrozumnější se pořádně osprchovat a sundat si (případně vyměnit) plavky. U problémů typu bolesti hlavy, horečky či nevolnosti je léčba obvykle jen symptomatická čili příznaková. Při výrazném zesílení negativních příznaků je jednoznačně nejrozumnější vyhledat lékaře.