Priessnitzův zábal na krk

Priessnitzův (někdy je chybně psán jako Priznicův) zábal je velmi jednoduchá a zároveň velmi účinná metoda, jak bojovat s nepříjemným škrábáním či bolením v krku, které může doprovázet mnoho různých onemocnění. Tato léčba bude mít zanedlouho již dvě stě let a za tu dobu si získala nepřeberné množství příznivců z řad laické i odborné veřejnosti.

Vincenz Priessnitz se narodil na úplném konci osmnáctého století v chalupnické rodině. Podle legendy jako dítě pozoroval srnu, která se léčila omýváním studenou vodou. Později tuto metodu vyzkoušel na sobě při zlomenině ruky i žeber. Po zázračném uzdravení k němu začali přicházet lidé z okolí, jeho sláva se s postupem času rozšířila až do Vídně. Léčebné metody neustále zdokonaloval, založil lázně a jeho rukama každoročně procházelo půl druha tisíce pacientů. Své postupy písemně nezaznamenával, poznámky a zkušenosti z léčby se dochovaly díky jeho dceři, která vše zapsala do Rodinné vodní knihy Vincenze Priessnitze – toto dílo je dnes uchováváno na Vídeňské univerzitě.

Ale vraťme se zpět od historických zajímavostí k léčivému obkladu. Dělá se opravdu snadno. Nachystáme si kus látky dostatečně dlouhý a široký, aby se jím dalo omotat krk (většinou stačí přeložená utěrka), podobně velký kus igelitu (například rozstříhnutá igelitová taška)* a větší šátek či šálu. Látku namočíme do studené vody, vymačkáme, přiložíme ji na krk, omotáme igelitem a všechno zabalíme do šátku. Necháme účinkovat přibližně půl druhé hodiny a pak Priessnitzův zábal sundáme. Léčbu opakujeme po čtyřech hodinách, dokud nás nepřestane bolet v krku.

Léčebné Priessnitzovy obklady se nedělají pouze při bolestech v krku. Můžeme stejným způsobem balit hrudník při bolestivém kašli, snižovat touto metodou horečku (asi každý si všiml, že je to velmi podobné klasickému zábalu do mokrého prostěradla, který se doporučuje jako první pomoc v situacích, kdy teploměr vystoupá příliš vysoko), používá se i při bolestech svalů, kloubů a různých otocích či podlitinách. Díky lepšímu prokrvení zabaleného místa dochází k urychlení přirozených hojivých procesů našeho organismu.

* ve starších postupech igelit nevystupuje, mokrý zábal se rovnou překryl šátkem.