Kokosová voda pro zdraví a krásu

Kokosová voda se nachází v mladých zelených kokosech. V zemích, kde kokosy rostou, se prodává přímo na ulicích jako osvěžující nápoj, do Evropy a Severní Ameriky se dováží balená. A proč kokosovou vodu vlastně importujeme? Tvrdí se o ní, že má hodně zdraví prospěšných vlastností a také by měla pomáhat při péči o pleť.

Je velmi dobrým zdrojem vitamínů, minerálů a jiných zdraví prospěšných látek. Najdeme v ní velké množství draslíku a také hořčík, vápník, mangan, zinek a fosfor. Také obsahuje nemálo vitamínů ze skupiny B a také solidní dávku tak zvaného céčka. Velmi často se ji označuje za čistě přírodní iontový nápoj a doporučuje se ji sportovcům – je to logické, neochucená neobsahuje žádné chemické látky, má málo kalorií a velmi dobře hydratuje.

Podle některých vědeckých výzkumů zlepšuje srdeční činnost a také fungování celé oběhové soustavy. Je velmi pravděpodobné, že omezuje riziko vzniku infarktu, mrtvice a zpomaluje kornatění tepen. Pomáhá při tvorbě tzv. dobrého cholesterolu, reguluje vstřebávání cukrů a snižuje potíže způsobené stresem.

Měla by také prospívat při onemocněních trávicího traktu a celkově zlepšovat trávení. Lidové medicína ji doporučuje při průjmech, zvracení a různé problémy se žaludkem. Také by měla pomáhat při problémech s močovou soustavou, zlepšovat činnost ledvin a někdy můžeme narazit i na tvrzení, že pomáhá rozbíjet ledvinové kameny. Má antibakteriální, antimykotické a antialergické vlastnosti. Patří mezi silná přírodní antivirotika.

Jak bylo naznačeno už v nadpisu a úvodu, kokosová voda se dá využít i v domácí kosmetice. Vyhlazuje, hydratuje a také vrací pokožce její přirozený lesk a svěžest. Můžeme ji používat jako přírodní tonikum, mnoho lidí ji doporučuje i jako velmi dobrý přírodní lék proti akné. Také ji můžeme použít místo kondicionéru, vlasům dá krásný lesk, budou se zdát objemnější a při pravidelném mytí by měly zmizet problémy s roztřepenými koncovkami.

V bio kvalitě je vhodná pro těhotné a kojící ženy. Obsahuje větší množství kyseliny laurové, kterou můžeme najít i v mateřském mléku. Někteří lékaři kokosovou vodu doporučují podávat dětem, které mají intoleranci laktózy. Při nákupu je užitečné pečlivě prostudovat informace na obalu, jestli náhodou není „obohacena“ o nějaké konzervanty, cukry či barviva, takový koktejl moc velkou hodnotu pro zdraví nemá.