Recept na domácí kokosový olej

Rozpůlený kokosKokosový olej lze v domácích podmínkách vyrobit celkem snadno. Nepotřebujeme speciální nářadí, typu nějakých velkých lisů, stačí mít jen v dnešní době běžně vybavenou kuchyň a několik pytlíčků strouhaného kokosu (v ideálním případě použijeme dužinu z celého kokosu – jeho vnitřek nebyl chemicky ošetřen a není přesušený). Výsledek možná nebude úplně dokonalý, jako v případě koupeného v obchodu, ale na první kosmetické či zdravotní experimenty s kokosovým olejem naprosto stačí.

Výroba čili recept je opravdu extrémně jednoduchý. Vezmeme si skleničku strouhaného kokosu (pokud možno se snažíme pořídit takový, který nebyl ošetřen oxidem siřičitým) nebo si nastrouháme stejné množství čerstvé dužiny, zalijeme ji půl  sklenicí teplé vody, odložíme na patnáct minut a pak ještě v ideálním případě všechno dokonale rozmixujeme na kašičku (pokud nemáme mixér, tak tuto fázi opustíme, ale kokosového oleje pak budeme mít trochu méně). Všechno ohřejeme na nějakých sedmdesát až osmdesát stupňů a přecedíme a vymačkáme přes gázu. Drť znovu vrátíme do hrnku, zalijeme ji a stejný proces zopakujeme ještě třikrát. Vzniklou tekutinu necháme vychladnout v lednici a to, co zatuhne, je kokosový olej, který posbíráme. Zbylou kokosovou vodu vypijeme nebo použijeme při vaření asijských specialit. Olej skladujeme při teplotě nižší než 25 stupňů a vydržet by měl přibližně dva týdny.

A jak pak náš domácí výrobek používat? Možností je opravdu nepřeberné množství. Samozřejmě se hodí při vaření mnoha teplých i studených jídel, ale ještě zajímavější je jeho využití v kosmetice. Mnoho lidí čistým kokosovým olejem nahrazuje různé masti a krémy, protože velmi dobře vyživuje, zjemňuje a hydratuje pokožku. Lze ho použít i jako základ pro různé domácí mastičky. Hodí se i při péči o vlasy a nehty. Navíc má antibakteriální a antimykotické vlastnosti a účinkuje jako antivirotikum, což se hodí nejen v kosmetice, ale například i při čištění zubů. Vyrábí se z něj různé domácí zubní pasty a každodenní kloktání lžičky kokosového oleje je pro dásně a zuby podle mnoha odborníků mnohem blahodárnější než libovolná chemická ústní voda. Při pravidelné konzumaci reguluje hladinu cholesterolu, zlepšuje činnost nervové i oběhové soustavy a celkové zlepšuje naši zdravotní kondici.