Přírodní vybělení zubů

Vybělení zubů znamená pro většinu lidí návštěvu soukromé stomatologické kliniky nebo dentální hygieny a samozřejmě také nemalý finanční náklad, který je s touto kosmetickou procedurou spojený. Zuby jsou po zákroku, který je navíc na chvíli oslabí, hodně citlivé a nějaký čas si musíme dávat pozor na to, co jíme. Alternativou může být přírodní vybělení, které bez nejmenších problémů zvládneme udělat sami doma.

Jak a čím bělit

Budeme k tomu potřebovat jen kurkumu, kokosový olej a trochu trpělivosti. Ve lžíci kokosového oleje rozmícháme přibližně půl lžičky mleté kurkumy. Ke směsi můžeme přidat i trochu mátové silice, ale ta je tam pouze pro chuť, efekt bělení se díky ní nijak nezlepší. Kurkumovo-kokosovou pastu naneseme na zubní kartáček a přibližně minutu až dvě si s ní bez vyplachování čistíme zuby. Pak kartáček odložíme a necháme kurkumu s kokosovým olejem pět až deset minut působit. Vše vyplivneme, ústa pořádně propláchneme a ještě si nakonec vyčistíme zuby svou oblíbenou zubní pastou. Proces opakujeme jednou denně až do vybělení zubů na požadovaný odstín. Ve většině případů to trvá mezi třemi až sedmi dny, i když v některých situacích budeme muset počítat až s dvoutýdenní vybělovací kůrou. Výsledkem budou krásně bílé zuby bez žádných negativních efektů, jako je například přílišná citlivost či tendence k přebírání nežádoucího zabarvení z některých potravin.

A proč to vlastně funguje

Kokosový olej je obecně doporučovaný jako čistě přírodní alternativa zubních past, mimo jiné právě díky svým antibakteriálním účinkům, které pomáhají v boji se zubním kamenem a nežádoucími usazeninami. Navíc pomáhá léčit záněty dásní a odstraňuje nepříjemný zápach z úst. Kurkuma také působí proti bakteriím, snižuje problémy se záněty i citlivostí dásní a podle tradiční indické medicíny je výborná při celkovém očišťování organismu. Díky tomu pomáhá odstranit negativní efekty fluoru, který je obsažen ve velkém množství zubních past. Ani kurkuma ani kokosový olej nemají v naprosté většině případů jakékoliv nežádoucí účinky – výjimkou jsou samozřejmě lidé, kteří mají na jedno či druhé alergii.