Zácpa znamená nepříjemné komplikace při trávení potravy, která se hlavně projevuje nepříliš častým a obvykle i dosti bolestivým vylučováním stolice. Příčin může být více, někdy je to i známka závažnějšího zdravotního problému, ale dosti často jde o problém, který je nějakým způsobem spojen s naší výživou a případně i životním stylem. Proto existuje i spousta tradičních a přírodních způsobů, jak proti zácpě bojovat bez větších výdajů a návštěv lékárny.
Tradičním přírodním pomocníkem je například plavuň vidlačka, kterou doporučovaly už báby kořenářky při chronických potížích se zácpou. Pít se měl nálev, který vznikl zalitím byliny vroucí vodou (plavuň se nesmí vařit) a následným čtvrthodinovým louhováním. Vzniklý čajík se doporučoval také při hemeroidech. Dnes její využití není tak úplně jednoznačné, rozhodně je dobré se poradit s lékařem. Rozhodně by ji neměli zkoušet lidi, kteří mají opačný problém než je zácpa, neboli průjem. U nich hrozí po vypití křeče ve střevech.
V lesích se také sbíral také medvědí česnek, který se v posledních letech pomaličku znova vrací od našich kuchyní a domácích lékáren. Tato rostlinka je pomocná při různých střevních obtížích, působí jak při průjmech, tak i při zácpách, zvláště pokud je doprovází křeče. Preventivně ho můžeme prostě používat jako koření, skvělý je všude tam, kde používáme zelenou cibulku, pažitku nebo řeřichu. A také si můžeme vytvořit doma léčivo tak, že nakrájíme na drobno listí nebo cibulky, vložíme je volně do lahve a zalijeme 40ti procentním lihem. Lék necháme louhovat na slunci dva týdny. Poté ji užíváme čtyřikrát denně po deseti kapkách.
Můžeme také využít listí vlašského ořechu. To je výborné nejen proti zácpě, ale obecně při potížích s trávením a navíc nám ještě pročistí krev, co určitě není k zahození. Užívá se velmi jednoduše. Stačí jednu vrchovatou lžičku sušeného listí dát do hrnečku, zalít vodou, na deset minut přikrýt a poté stačí už jen vypít. Pozor, užití by se mělo také raději konzultovat s lékařem a ořech bychom měli obecně užívat jen v malých množstvích, protože jinak místo toho, abychom si zácpu vyléčili, tak ji ještě zesílíme.
A pokud z nějakých důvodů nechceme použít výše vybrané rostliny, je možné sáhnout i po exotice. Pomocné jsou fíky, které navíc budou asi nejvíce chutnat dětem. Sušené buď se jedí jen tak a nebo ještě lepší je namočit přes noc do vody a ráno vypít vzniklou tekutinu. Podobný efekt, i když možná ne až tak dokonalý, mají také sušené švestky a meruňky (jíst nebo pít, tak jako fíky).