O škodlivosti cukru asi nikoho není nutno přesvědčovat a proto je užitečné jeho využití pokud možno minimalizovat. Substituty jsou různé, liší se svými vlastnostmi i účinky. Alternativou může být, kromě známé stévie či oblíbeného medu, také datlový sirup, který naši kuchyni obohatí příjemnou chutí Orientu. A kromě toho trochu prospějeme svému zdraví.
Datle jsou užitečným zdrojem hořčíku, draslíku, železa, fosforu, kyseliny listové a dalších vitamínů ze skupiny B. Také obsahují zdraví prospěšnou vlákninu, která udržuje v dobrém stavu celý trávicí trakt a tím také nepřímo posiluje naši imunitu. Můžeme v nich najít i přírodní salicyláty, díky kterým také pomáhají při nachlazeních, mírně zvýšené teplotě a různých zánětech horních cest dýchacích. Za lék je samozřejmě přímo označit nejde, ale určitě našemu tělu pomohou výrazně více než cukr.
No a nyní už se podívejme na recept. Vezmeme libovolné množství vypeckovaných datlí, které přelijeme převařenou vodou tak, aby byly úplně zakryté a odložíme někam do chladu (spíž stačí – lednice není vyloženě nutná, jen by mělo být chladněji než v pokoji) na půl druhého dne. Pak je rozmixujeme a přiléváme další převařenou vodu – měl by být tekutý, ale také hustý (trochu jako řidší rozpuštěný med). No a teď už se jen musíme rozhodnout, k čemu datlový sirup budeme chtít používat. Jestli jím plánujeme sladit různé nápoje, lepší je ho ještě přecedit přes gázu. Jestliže se chystáme sladit různé potraviny při vaření a pečení nebo dochucovat ovesné, jáhlové, krupicové a další kaše tohoto typu či vyzkoušet na lívance místo sirupu javorového, cezení je zbytečné a zachováme si v něm více prospěšných živin. Na konec už jen datlový sirup přelijeme do vyvařených lahviček a uskladníme do lednice.
Kdo nechce čekat dva dny, může vyzkoušet i recept připravovaný za tepla. Sto padesát gramů datlí nasypeme do hrnce, zalijeme čtvrt litrem hodně teplé, ale ne vařící, vody. Odložíme na dvě hodiny, pak umístíme na sporák a na velmi malém ohni povaříme dvacet pět minut. Rozmixujeme (podle potřeb ještě při mixování můžeme rozředit vařící vodou) a přelijeme do připravených vyvařených sklenic a zavíčkujeme. Po vychladnutí datlový sirup také uskladníme do ledničky. Tento recept se tradičně necedí a používá spíše jen při vaření, pečení a doslazování různých pokrmů. Výhodu proti verzi za studena je delší trvanlivost, oba sice po otevření vydrží kolem týdne až dvou, ale tento by měl být bez otevírání v pořádku přibližně měsíc.