Křen se v dnešní době se už moc často na stůl nedostane. Dopřejeme si ho převážně o velikonočních svátcích, někdo si ho ještě vychutná prvního ledna, aby byl zdravý celý rok. A pak převážně zmizí z našich jídelníčků, jen pánové si jím někdy okoření nějakou uzeninu či tučné maso. Navíc ve většině případů je degradován pouze na nastrouhanou či naloženou směs, občas si někdo dá jednoduchou omáčku. Přitom recepty s křenem mohou být mnohem zajímavější a příjemně obohatí náš jídelníček po celý rok.
Křenový salát s kuřecím masem – 250 gramů kuřecích prsíček, 3 vejce uvařená natvrdo, 150 gramů naložené kukuřice, 150 gramů sýra (v nouzi Eidam, ale lepší je nějaký výraznější), 100 gramů naložených cibule, 3 kyselé okurky, 2 lžíce nastrouhaného křenu, sůl, pepř, paprika, olivový olej, majonéza, jogurt – kuře nakrájíme na kostky a poprášíme paprikou, pepřem a solí. Pak vše osmažíme na olivovém oleji a necháme okapat. Vejce oloupeme, nakrájíme na kostičky, cibulky rozpůlíme, okurky a sýr také nakrájíme na kostičky. Kukuřici slijeme. Všechny připravené suroviny promícháme s křenem, majonézou a jogurtem (poměr majonézy k jogurtu podle chuti, obecně se dává jedna ku jedné a celkový počet lžic je osm) a nakonec ještě podle potřeb dokořeníme. Salát podáváme posypaný nasekanou pažitkou nebo řeřichou.
Křenová polévka – 1/2 celeru, 2 pórky (bílá část), 2 cibule, 2 petržele, 1 střední brambora, 200 ml smetany na šlehání, 200 gramů uzeného masa, 1 stroužek českého česneku, 5 kuliček pepře, 2 bobkové listy, 3 nová koření, 4 lžíce čerstvě nastrouhaného křenu, majoránka, sůl, mletý pepř – uzené maso nakrájíme na kostičky a hodíme na pánev, kde je osmažíme tak, aby bylo křupavé a pustilo trochu tuku (pokud je úplně libové, musíme přidat trochu oleje). Maso vytáhneme a na stejném omastku osmahneme nakrájenou zeleninu. Vše zalijeme přibližně dvěma litry vody, přidáme bobkový list, nové koření, celý pepř a vaříme přibližně půl hodiny, dokud zelenina nezměkne. Vylovíme bobkový list i nové koření, přidáme nakrájený brambor a vaříme dalších patnáct minut. Polévku rozmixujeme, přidáme křen i smetanu, znovu promixujeme, dochutíme solí a pepřem a necháme už jen jednou probublat. Křenová polévka se podává posypaná bůčkem, někdo ji může ještě obohatit vajíčkem uvařeným natvrdo nakrájeným na čtvrtiny.
Křenová pomazánka s vajíčkem – 6 vajec uvařených natvrdo, 250 gramů sýra (pokud možno i tady ne obyčejný bílý Eidam), 1 jablko, křen, malá plechovka kukuřice, majonéza, sůl – sýr, oloupaná a zbavená jadřinců jablka a oloupaná vejce nastrouháme na hrubším struhadle. Omytý a oloupaný křen nastrouháme na jemném – množství záleží na naší odolnosti, pro začátek je lepší nedělat více než tři lžíce. Suroviny smícháme se slitou kukuřicí a majonézou (měla by stačit přibližně jedna deci, ale někdo rád pomazánky „majonézovitější“), jemně dochutíme solí a dáme do lednice, aby se chuti propojily. Namazanou pomazánku ještě můžeme posypat něčím zeleným.