Při závažnějších bakteriálních onemocněních je velmi pravděpodobné, že nám lékař předepíše antibiotika. Léčba je ve většině případů rychlá a úspěšná, bohužel má také své vedlejší účinky. Jedním z nich je celkové oslabení organismu a také poškození střevní mikroflóry. Proto je dobré po každém užívání antibiotik dopřát našemu organismu jistou regeneraci.
Čím dál tím častěji k léčbě antibiotiky dostaneme také navíc pilulky s laktobacily. Jejich konzumace pomáhá při obnovení rovnováhy v našem trávicím systému. Tuto regeneraci můžeme ještě vylepšit zvýšenou konzumací různých kefírů a jogurtů. Pozor, vybírejme jen ty bílé živé a ne nějaké doslazované ovocné či čokoládové zázraky. Jestliže nám čisté nechutnají, není žádný problém si je doma dochutit nějakou marmeládou, kakaem a nebo například medem. Ten patří mezi další potraviny, které našemu tělu po užívání antibiotik prospějí. Jen musí být pravý od včelaře nebo důvěryhodného zdroje, čili raději nekupujme nic v obchodech s nápisem „směs medů ze zemí EU a mimo EU“. Po léčbě si dopřejme také kysané zelí, rychlokvašky, čekanku, česnek a cibuli. Celkově bychom měli na nějaký čas zvýšit v jídelníčku přísun ovoce a zeleniny.
Kromě jídla proces regenerace našeho těla po užívání antibiotik vylepší i zvýšená konzumace tekutin, protože potřebujeme z těla vypláchnout všechny škodlivé látky. Vhodná je voda, zelený a bílý čaj, pravé ovocné šťávy a můžeme také opatrně sáhnout po nesycených minerálkách, které se přímo během antibiotické léčby nedoporučují. Také lze detoxikaci a regeneraci organismu posílit bylinkovými čaji. Můžeme si pořídit různé očistné směsi v lékárně a nebo si připravíme vlastní. Smícháme půl skleničky sušených plodů aronie (černoplodec či temnoplodec) a šípků, deset vrchovatých lžic sušené kopřivy, deset lžic máty a pět lžic ostružinového listí. Čaj připravíme tak, že zarovnanou lžíci hotové směsi zalijeme sklenicí vody a necháme dvacet minut pod pokličkou louhovat. Pak tekutinu přecedíme a vypijeme. Po užívání antibiotik je dobré takový čaj popíjet několikrát denně po dobu přibližně jednoho týdne, protože kromě regeneračních účinků působí protizánětlivě a celkově posiluje imunitu organismu. Na nějaký čas je dobré také začít pít a přidávat do jogurtů ostropestřec, který pomůže s obnovou antibiotiky zatížených jater.