Když se řekne zdravý olej, tak to pro většinu lidí znamená panenský olivový. Ti, kteří rozumí zdravé výživě, zmíní navíc například i lněný nebo vylisovaný z hroznových jader. Ale málokdo ví, že nejrozšířenější řepkový olej je také velmi zdravý a nemusíme na něm pouze smažit, lze ho přidávat i do různých salátů.
Přitom není tomu dávno, kdy řepkový olej skutečně patřil mezi velmi nezdravé. Na vině byl vysoký obsah kyseliny erukové v semínkách (u lidí způsobovala nevolnost a dlouhodobá konzumace mohla negativně ovlivnit játra a srdce), jenže u všech dnešních odrůd používaných v potravinářství množství této látky kleslo pod pozorovatelné minimum. S mírnou nadsázkou se dá říci, že dnešní řepka a tím pádem i olej už je jen koncentrované zdraví.
Olejů si vážíme pro vysoký obsah nenasycených kyselin omega 3 a omega 6. Některé mají více jednoho, jiné zase více druhého, ale není důležité pouze množství, velkou váhu mí i správný poměr. Ten by měl být zhruba dvě ku jedné a tomu se právě řepkový olej blíží v porovnání s jinými druhy téměř ideálně. Díky tomu pravidelná konzumace působí jako prevence proti vzniku rakoviny (hlavně tlustého střeva a prsu), chrání naši oběhovou soustavu, redukuje riziko onemocnění cukrovkou a také podporuje činnost mozku. Díky vysokému množství sterolů řepkový olej snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Najdeme v něm také skvělý antioxidant, jakým je vitamín E a karotenoidy, které chrání naši kůži a zrak.
A jak můžeme řepkový olej využít? Záleží na tom, jaký doma máme. Skvělý je lisovaný na studeno, ten díky své neutrální (ale zároveň velmi lehce oříškové) chuti se výtečně hodí do různých salátů, studených omáček a majonéz či domácích dresinků. Lze ho použít i během pečení či na smažení, ale tam stačí výrazně levnější rafinovaný. Relativně dobře snáší vysoké teploty, velmi jednoduše se odsává kuchyňským papírem a můžeme smažit na jedné pánvi více různých potravin po sobě, protože nepřenáší jejich chuť a vůni. Pro zdraví se doporučuje konzumace přibližně dvou polévkových lžic řepkového oleje denně.