Zdravotní lidová nemoudra

Mnoho lidových mouder ověřily nejen desítky generací, ale také moderní věda. Ale existují i různá tradiční zdravotní doporučení, které se sice předávají již stovky či desítky let, ale ve skutečnosti buď zdraví škodí a nebo se jedná jen o pouhé pověry bez jakéhokoliv dopadu nebo účinku.

1. Akné výborně nejlépe zlikviduje opalování. Je sice pravda, že na opálené kůži jsou vřídky občas na začátku méně viditelné, ale velmi rychle se situace otočí a vrací se ve zvýšené míře.

2. Popíjení octa pomáhá hubnout. Jedná se o mýtus, který má pravdivé základy, jak v jiném lidovém moudru, tak i ve vědeckých výzkumech. Japonští vědci zjistili, že ocet mírně snižuje ukládání tuku v těle. Jiná babská rada doporučuje ocet, ale má to jednu podmínku, popíjí se jablečný. Klasický lihový můžeme přidávat do salátů, ale rozhodně ho nesmíme pít, protože si můžeme poškodit sliznici v trávicím traktu a vyvolat různé nepříjemné záněty.

3. Žena která kojí, nemůže otěhotnět. Zhruba během prvních dvou měsíců po porodu opravdu může u kojící ženy dojít k jistému útlumu v uvolňování vajíček. V malém množství případů to dokonce trvá déle. Jenže neexistuje žádná metoda, která by určila, koho se taková situace týká a nebo jestli nejde o souhru více faktorů.

4. Zmrzlina se nesmí jíst v zimě, protože nám vyvolá angínu (či jinou nemoc). Tento mýtus je obzvláště rozšířený v naší zemi, většina cizinců se na tento přístup dívá s úsměvem a „zmrzku“ si dává celoročně. Je to prostě jen dezert, který nemusí být ovlivněn počasím, zvláště pokud ho jíme doma. Navíc paradoxně angínu spíše vyvolá během horka, kdy náhlé ochlazení sliznice ji zároveň na krátko oslabí a tím pádem vystaví útoku různých bacilů.

5. Hubení lidé si nemusí dělat starosti s cholesterolem. Cholesterol netrápí jen lidí s nadváhou. V některých případech může jít o genetický problém či záležitost spojenou s nějakým jiným onemocněním. Navíc to, že je někdo hubený, ještě neznamená, že jí a žije zdravě. Pokud jíme minimálně, jsme v neustálém stresu a stravujeme se pouze v nějakých fastfoodech, tak sice kila nenabereme, ale na cholesterol si určitě musíme dávat pozor. Podobný případ jsou lidé s rychlým metabolismem, kteří nemusí jíst málo a zdravě, díky dobrému „spalování“ stejně nepřibírají, ale… potíže s cholesterolem se jim nevyhnou.