Rozvoj sluchu a zraku u miminka

Rozvoj zrakového a sluchového vnímání můžeme podporovat už od prvních dnů po narození miminka. Samozřejmě musíme k tomu přistupovat s rozumem, škvrně ještě není připraveno na nějaké náročné cvičení a stimulace sluchu a zraku by měla být spíše zábavou nebo obohacením jeho života.

Novorozenec nevidí příliš výrazně, ale rozlišuje a má rád silné kontrasty, například černou a bílou. Je to dobré zohlednit při výběru prvních hraček a chrastítek. Také mu můžeme kreslit černobílé obrázky (nemusí to být umělecká díla, stačí jen různé čáry a tvary, které upoutají dětskou pozornost) a věšet mu je k postýlce a nebo pravidelně ukazovat. Velmi dobrý je i kolotoč nad postýlku, zvláště pokud je hodně barevný. Tak se dítě postupně učí fixovat zrak a navíc se později snaží dotknout visících předmětů a tím podporujeme i rozvoj pohybu. Od třetího až čtvrtého měsíce života si dítě může začít hrát na různých pěnových podložkách s výraznými ornamenty a obrázky. Užitečné jsou i hračky (nejčastěji chrastítka) se zrcátkem, ve kterých se dítě může obdivovat a pozorovat, co zrovna vyvádí s obličejíkem. Malému dítěti už od narození ukazujeme vše co je v jeho okolí, s přibývajícími týdny a měsíci to obohatíme ještě o klasickou hru na „schovávanou.“ Čili mu ukazujeme jeho hračku a pak ji dáme za záda nebo pod peřinku a uděláme kuk či kde je medvídek (vláček, kuřátko etc.). Přibližně od jednoho roku života s dítětem cvičíme barvy (podej mi žlutou kostičku, přines zeleného medvídka).

Rozvoj sluchu bychom měli také podporovat. Není to nic náročného, vlastně musíme miminku jen dodávat různé zvukové impulsy a držet se jednoho základního pravidla – vše by mělo být klidné. Příliš ostré a hlasité tóny většinou dítě stresují a lekají. Na dítě mluvíme pomalu a tiše (oblíbené babičkovské šišlání není až tak skvělý nápad), miminka milují různé písničky. Ideální je, pokud mu zpíváme sami (vůbec nevadí, že nemáme hlas či sluch), ale samozřejmě na nějakém klidném cédéčku také není nic špatného. Jak dítě roste, začínáme ho seznamovat s názvy různých zvuků, takže by postupně mělo poznat, co je zapnutý vysavač, kapající kohoutek, zvonící telefon a tak dále a tak podobně. Dejme si pozor jen při nákupu hraček, zvláště různí hrající plyšáci jsou pro malý a nevyvinutý sluch příliš hlasití (miminko má většinou tyto předměty velmi blízko ouška). Zjednodušeně kupujme to, co je nejtišší nebo umožňuje regulaci hlasitosti a tu nastavme na minimum.