Léčivých účinků zázvoru si všimli už ve starověké Číně před téměř pěti tisíci lety, kdy jeho blahodárné působení měl poprvé zaznamenat legendární čínský císař Shennong. Do Evropy se rostlina rozšířila nejdříve jako koření, zmínku o něm můžeme najít v cestopise Marka Pola. Nedlouho poté, co se začal hromadněji dovážet, evropští botanici všimli, že má léčivé účinky. Mimo jiné to dosvědčují Paracelsovy spisy či slavný Mattioliho herbář. Ať už si ho dáme jako čaj, sirup nebo jen tak přidáme trochu do jídla, určitě prospějeme svému zdraví – a to dokonce sedmkrát.
1. zázvor se přidává do jídla nejen z důvodu lepší chuti. Pokrmy jím okořeněné výrazně lépe trávíme. Koření pomáhá při tvorbě žaludeční šťávy a žluči. Také účinkuje při nevolnostech či nadýmání. Jeho léčivé působení můžeme snadno poznat, pokud se nám dělá špatně při cestování – zázvorový čaj zabere velmi podobně jako různé pilulky.
2. asi druhým obecně nejznámějším léčivým účinkem zázvoru je jeho schopnost pomoci organismu v boji s různými nachlazeními a chřipkami. Zmírňuje kašel, snižuje horečku, celkově působí protizánětlivě a zvyšuje naši imunitu.
3. pomáhá při menstruačních bolestech a křečích. Doporučuje se zvýšit konzumaci zázvoru dva až tři dny před příchodem periody.
4. teplé nápoje se zázvorem (nemusí to být jen čistý čaj, ale i například slazení sirupem nebo tenký plátek v obyčejném čaji) dokážou v mnoha případech zmírnit či dokonce odstranit nepříjemnou bolest hlavy.
5. protizánětlivé a částečně anestetické vlastnosti zázvoru lze využít i při léčení bolestí kloubů.
6. snižuje vstřebávání tak zvaného zlého cholesterolu a také pomáhá ho organismu rychleji vyloučit. Také zlepšuje krevní oběh a obecně se uvádí, že pravidelná konzumace zázvoru účinkuje jako jistá prevence proti infarktu.
7. zázvor k tomu všemu pozitivně účinkuje i na naši psychiku. Podle různých výzkumů pomáhá zlepšit schopnost koncentrace a paměť. Obzvlášť užitečné to bude pro rodiče s dítkami školou povinnými a taky pro studenty.
Pro využití všech sedmi skvělých účinků tohoto asijského kořene nemusíme nijak čarovat. Prostě si stačí navyknout, že by měl být pokud možno každodenní součástí našich jídelníčků. Opatrnost se jen doporučuje během těhotenství i kojení, refluxu, žaludečních či dvanácterníkových vředech a pokud čekáme na nějakou operaci. Také lidé, kteří berou nějaké léky, by doplňkovou léčbu zázvorem měli konzultovat s odborníkem a případně omezit konzumované množství. U dětí do dvou let lékaři doporučují se zázvoru vyhýbat.