Většina maminek má během těhotenství různé problémy se spaním. Je to přirozené. Kromě stresu z nezvyklé situace a hormonálních výkyvů, dochází také k dočasným fyzickým změnám (samozřejmě tou hlavní je neustále rostoucí bříško), které mimo jiné obvykle znemožňují pohodlný spánek v oblíbené poloze.
Ideální poloha pro nastávající maminku při spaní je podle mnoha odborníků na levém boku. Dochází k dobrému prokrvení organismu a k nenarozenému dítěti se dostává nejvíce živin, které velmi nutně potřebuje pro zdravý rozvoj. Kolena by měly být pokud možno pokrčená, v ideálním případě ještě mezi ně umístíme polštářek. Pokud se objevují během dne a v noci bolesti zad, je rozumné mírně podložit polštářem i bříško. Jestliže nás při spaní trápí potíže s trávením, polštářek si dáme pod hrudník. Během těhotenství se moc nedoporučuje spaní na zádech nebo na břiše. V druhém případě je to samozřejmé a navíc bez speciálních matrací v pozdním stádiu těhotenství vlastně nemožné, v tom prvním jde o větší zátěž na trávicí soustavu, mohou se objevit potíže s dýcháním, hemeroidy a také máme mírně zhoršený krevní oběh. Samozřejmě krátké převracení se z boku na bok je normální, jen málo lidí se dokáže probudit v naprosto stejné pozici, v jaké usnuli.
Ale dobré spaní v těhotenství nezáleží jen na správné či nejpohodlnější poloze. Mnoho budoucích maminek trápí i jiný problém, jakým je velmi časté vstávání za účelem rychlé cesty na záchod. Tady je rada samozřejmě snadná. Pít hodně během dne, ale před spaním už si větší přísun tekutin raději odpustit a pokud máme pocit obrovské žízně, tak ho zahánět namočením rtů a popíjením co nejmenšími hlty. S jídlem bychom také měli být opatrnější, poslední pokrm bychom si měli dopřát minimálně dvě hodiny před cestou do postele. Od podvečera se vyhýbáme se pikantním a těžkým jídlům, která by mohla vyvolat potíže s trávením a pálení žáhy, které je častou příčinou potíží se spánkem. Pro dobré spaní je důležitá i jistá dávka fyzické aktivity, těhotné by se neměly jen válet na gauči u televize. Samozřejmě je nutno postupovat s rozumem, protože tělo přílišnou námahu ve chvíli, kdy musí živit i malého človíčka, nesnese. Také je nutno se co nejvíce vyhýbat stresu a každý večer spíše ladit relaxačně – drastické filmy či krvák rozhodně se spaním nepomohou. No a jeden malý tip na konec – s dobrým spaním překvapivě pomůže i malé zdřímnutí odpoledne, díky kterému si tělo odpočine.