Šťáva ze syrových brambor

Účinnost mnoha tradičních léků naši prababiček potvrdila i moderní věda. Vypadá to, že podle výzkumů, které provedli mikrobiologové na univerzitě v britském Manchesteru, se to týká i bramborové šťávy. Ukázalo se, že obsahuje účinné látky, které v budoucnosti možná doplní a nebo i částečně nahradí antibiotickou léčbu.

A k čemu se v čistě přírodní medicíně syrová bramborová šťáva vlastně používá? Podle zastánců přirozených léčebných metod se díky ní dá léčit nebo zmírňovat problémy s žaludečními a dvanácterníkovými vředy a také s různými záněty žaludeční sliznice čili při gastritidě. Vědce toto téma zaujalo a začali zkoumat vlastnosti syrových brambor. Jak se po několika letech bádání ukázalo, syrové brambory či šťáva z nich opravdu obsahují látky,  které problémy s žaludeční sliznicí mohou řešit. Výzkum ještě není u konce, mimo jiné se prověřuje i účinky různých odrůd, ale do budoucna situace vypadá nadějně a bramborové výtažky se pravděpodobně stanou součástí různých léků nebo potravinových doplňků. Jejich hlavní výhody by měly spočívat v tom, že na rozdíl od antibiotik si proti těmto látkám bakterie asi nedokážou vypěstovat imunitu a navíc se zdá, že nevyvolávají nějaké významné vedlejší účinky.

A jak se vlastně v domácí léčbě ta zázračná šťáva ze syrových brambor používá? Není nic snadnějšího. Porce si připravujeme čerstvé, pokud máme odšťavňovač, tak je to velmi snadné, pokud ne, nastrouháme několik brambor na jemném struhadle a pak je pečlivě vymačkáme. Při zánětech sliznice by podle lidové medicíny mělo stačit užívání přibližně půl sklenky denně po dobu necelého týdne. Šťávu můžeme chuťově trochu vylepšit troškou medu nebo menším množstvím mrkvové šťávy. Při žaludečních a dvanácterníkových vředech naše prabáby doporučovaly o něco intenzivnější přístup. Podávaly se dvě až tři sklenky denně po dobu přibližně jednoho měsíce. Mimochodem podle některých lidových léčitelů na žaludku účinky šťávy ze syrových brambor rozhodně nekončí. Doporučují ji i při potížích s játry, vysokým tlakem, překyseleným žaludkem, pálením žáhy a artritidě. V takové situaci se podává lžíce šťávy před každým jídlem. No a může se také použít jako kloktadlo pokud máme potíže s nepříjemným zápachem z úst.