Měsíček lékařský patří mezi nejoblíbenější byliny využívané v domácí medicíně. Nejčastěji se setkáme s měsíčkovou mastí, kterou téměř jistě najdeme ve většině domácích lékárniček. Aby ne, na její skvělé účinky nedaly dopustit už naše prababičky. Pro výrobu tohoto výtečného léčiva se používá čerstvý i sušený květ rostliny. Z něj lze také připravovat čaje nebo tinktury. Tradičně se sbírá v červenci a srpnu, kdy podle léčitelů mu sluníčko dává největší sílu. Pro uskladnění k dalšímu využití i pro snadnou přípravu domácích léků je nejrozumnější přinejmenším část sklizně měsíčkového květu usušit.
Sběr a sušení měsíčku lékařského
Pro sběr květu měsíčku je nejvhodnější suché a slunečné dopoledne, proto se také nejčastěji „sklízí“ právě v červenci a sprnu. V těchto dvou měsících se na hezké počasí můžeme nejvíce spolehnout a sluneční paprsky pomohou měsíčku rozkvést v plné kráse a léčivé síle. V lidovém léčitelství se nejčastěji lze setkat s nasušenými okvětními lístky, ale sbírat a sušit lze samozřejmě i květ celý s kalichem. Nasbírané květy měsíčku lékařského sušíme ve vzdušném suchém a stinném místě, aby nám nevybledly. Rozložíme je tenkou vrstvou, díky tomu nebudou chytat plíseň a nemusíme je ani obracet či promíchávat. Sušíme je rychle a často větráme. Květy s kalichem lze sušit i v sušičce nebo troubě, ale v takovém případě si musíme pohlídat, aby teplota nepřekročila čtyřicet stupňů. Hotovou drogu uložíme do suchých sklenic nebo papírových sáčků a uskladníme na tmavém místě.
Sušený květ měsíčku – využití
Měsíček v sušené podobě nejčastěji využijeme pro přípravu čajů či nálevů. Ty podáváme pro zmírnění žaludečních a střevních problémů, při zánětech jater i žlučníku. Jsou vhodné i při potížích s křečovými žilami a bolestivých nebo nepravidelných menstruacích. Nálev využitý jako kloktadlo nám uleví od bolení krku. Protizánětlivé účinky měsíčku lékařského najdou široké využití při chřipce a nachlazení.
Sušenou surovinu můžeme uplatnit také při výrobě mastí, olejů a tinktur. V případě měsíčkového oleje neboli olejového macerátu je sušený měsíček obvykle vhodnější pro méně zkušené domácí lékárníky, protože snižuje riziko žluknutí. Tinkturu využijeme při ošetřování drobných ranek nebo kousnutí hmyzem, na žaludeční potíže nebo proti pálení žáhy. Měsíčková mast i olej se využívají hlavně na kožní záněty různého druhu. Je vhodná i na spáleniny, omrzliny, suchou či popraskanou kůži, urychluje hojení drobných ranek a léčí všemožné vyrážky. Doporučují se jako podpůrná léčba při problémech s křečovými žilami, striemi a pro lepší regeneraci jizev. Olej najde navíc využití v domácí kosmetice.