Trnkový sirup a zavařenina

Trnka je střední listnatý keř (občas vypadá i jako menší stromek), který na podzim obsypou malé modré bobulky, ce se jmenují … trnky. V lidové medicíně se nejčastěji využívají květy, ale léčivé vlastnosti mají i plody. Pro zdraví a domácí léčbu se nejčastěji používají sušené, ale velkou část léčivých látek a výrazně lepší chuť můžeme uchovat i v podobě trnkového sirupu nebo zavařeniny.

Na sirup budeme podle základního receptu potřebovat jeden kilogram čerstvých plodů, půl kilogramu cukru a půl druhého litru vody. Ovoce řádně omyjeme, necháme okapat, dáme do hrnce a zalijeme vroucí vodou. Nádobu přikryjeme a odstavíme na dvacet hodin. Pak tekutinu slijeme, uvedeme do varu a ihned znovu nalijeme na ovoce. A zas vše odložíme na dvacet hodin. Celý proces zopakujeme ještě jednou a nakonec šťávu slijeme, rozmícháme v ní cukr, povaříme deset minut a horký trnkový sirup přelijeme do vyvařených lahví nebo sklenic. Ty zavíčkujeme a uskladníme na nějaké chladnější místo. V tomto případě můžeme použít i trnky čerstvé.

Výroba trnkové zavařeniny také není nijak náročná. Recept znovu vyžaduje kilogram kilogram trnek, ty by ale měly buď přejít mrazem (na sirup to není nutné, tam můžeme ovoce sbírat již v polovině října) a nebo je necháme jeden den na mrazáku. Po rozmrznutí měkké ovoce přetřeme přes síto a tím se nám podaří jednoduše zbavit peciček. K pyré přidáme šest set gramů cukru a odložíme do chladnější spíže na přibližně dvanáct hodin. Poté vše uvedeme do varu, krátce za stálého míchání povaříme, hotovou zavařeninu dáme do vyvařených sklenic, zavíčkujeme, pasterizujeme a nakonec samozřejmě uskladníme.

A pokud by někdo kromě trnkového sirupu a zavařeniny potřeboval ještě sušené trnky, například aby je mohl přidávat do čaje a nebo si připravil klasický lék proti průjmům, tak to samozřejmě není žádný velký problém. Musíme jen sbírat zralé ovoce, které nepřešlo mrazem. To pak usušíme v troubě nebo sušičce, teplota by neměla překročit padesát stupňů. Ze tří kilogramů trnek máme přibližně kilogram sušených. Ovoce obsahuje větší množství vitamínu C, vitamín B, beta karoten, draslík, hořčík a vápník.