Ještě před nedávnem se razilo teorii, že ovoce je společně se zeleninou koncentrované zdraví. Ale dnes můžeme narazit i na velké množství názorů, že to vůbec není pravda a ovoce nám spíše škodí. To samozřejmě není pravda, i když určitá opatrnost je na místě. Podívejme se na základní zásady, jak ho jíst, aby nám nedělalo problémy.
1. neměli bychom kombinovat sladké a kyselé, každé se tráví jinak a proto taková směs může vyvolat menší žaludeční či střevní potíže.
2. trávíme je velmi rychle, podle druhu během půl hodiny až hodiny chce „odcestovat“ z žaludku do tenkého střeva. A pokud mu něco cestu blokuje, tak velmi rychle začne fermentovat, de facto i kazit a také okyselovat organismus. Takže bychom je měli jíst buď hodinu před nebo dvě hodiny po nějakém jiném jídle. Ale lepší je před, zvláště pokud jídlo bylo velmi vydatné.
3. s výše uvedeným je spojený i další bod. Pro zdraví je nejlepší ovoce, které jíme samostatně. Díky tomu náš trávicí systém dokáže nejlépe využít všechny zdraví prospěšné látky, které obsahuje.
4. i když ho rychle trávíme, neznamená to, že bychom ho měli jíst před spaním. Ale podvečer nebo odpoledne může skvěle nahradit nějaké sušenky, čokolády nebo bonbóny.
5. neměli bychom je doslazovat. Narušovalo by to zpracovávání fruktózy. Netýká se to jen jakéhokoliv cukru, ale i medu.
6. i to co obvykle vyhazujeme může mít spoustu zdraví prospěšných látek. Samozřejmostí jsou například slupky u jablek, ale i takový ohryzek nebo pecička z hroznového vína má svou hodnotu.
7. s ovocem to samozřejmě nepřeháníme, konzumované v nadměrném množství nám nebude prospívat, mohou se objevit i různé problémy s cukrem.
8. pokud možno jíme plody dokonale zralé, proto je lepší ovoce z našeho regionu a ne to, které vozí přes půlku Evropy a dozrává teprve ve skladech nebo během cesty. Snažíme se jíst sezónní plody.
9. hodně barevné ovoce má více přírodních barviv, které pomáhají chránit tělo před účinky volných radikálů.
10. pro zdraví je mnohem hodnotnější čerstvé ovoce než libovolný sirup, šťáva, džem nebo kompot.