Plody tomelu japonského neboli kaki persimon či kaki churma se v našich obchodech objevovalo už za totality. Většinou se dováželo v předvánočním období, ale velkou popularitu nikdy nezískalo. Mimo jiné proto, že lidé nevěděli, jak se má správně jíst a první ochutnání bylo zároveň tím posledním. Je to přitom docela škoda, protože se jedná o ovoce, které je nejen chutné, ale navíc i docela zdravé.
Kaki churma je velmi dobrým zdrojem vitamínu A, obsahuje také vitamín C a samozřejmě najdeme v něm i vlákninu, kterou náš trávicí systém potřebuje pro správné fungování. Má relativně vysoký obsah sacharidů. Také v něm můžeme najít různé antioxidanty, které působí v organismu jako prevence proti rakovině. Dokonce výtažky z této rostliny se používají ve farmaceutickém průmyslu, kde jsou ve složení některých léků omezujících rozvoj leukémie. Pravidelná konzumace ovoce snižuje hladinu cholesterolu v krvi. A zajímavůstkou je i fakt, že v tradiční čínské medicíně se využívá nejen léčivá síla ovoce, ale také jeho listí – to u nás bohužel de facto není dostupné. Listové odvary by měly snižovat tlak a srážlivost krve a obklady se používají na podrážděnou pokožku nebo hadí kousnutí.
Abychom si na kaki mohli pochutnat, důležitý je správný výběr. Ovoce musí být zralé, to znamená, že na něm nevidíme ani kousek zeleného a barva je sytě oranžová či v ideálním případě načervenalá. Dobrý plod, který se hodí k okamžité konzumaci, by měl být měkký. Bohužel to je největší problém v našich obchodech (z technických důvodů se téměř vždy dováží podtržené nepříliš zralé ovoce, které „dochází“ cestou) a také příčina, proč kaki churma mnoha lidem nechutné. Pokud budeme jíst nezralé ovoce, bude se nám zdát, že plod tomelu je nedobrý a trpký… Ale existuje na to jeden malý trik. Po příchodu domů ho odložíme na nějaké teplejší místo a necháme ho „dozrát.“ Dá se říci, že čím měkčí, tím sladší, existují i milovníci skoro tekoucích plodů. Pokud se nám podaří koupit ovoce zralé, tak ho raději uchovávejme v lednici, docela rychle se kazí.
A jak kaki jíst? Je to více méně jedno. Nejklasičtější způsob, a z určitého hlediska i nejbezpečnější, znamená, že si rozkrojíme plod a nebo odloupneme část slupky a lžičkou vyjíme dužinu (v tomto případě se často doporučuje ji ještě jemně pokapat citronovou šťávou). Ale mnoho lidí churmu jí i se slupkou a normálně do kaki koušou jako do jablíčka. V tomto případě je dobré zachovat jistou opatrnost a rozhodně ho musíme pořádně umýt (což u hodně měkkého kaki může být docela problém). Nikdy nevíme, čím bylo postřikováno a také jaké přípravky omezující kazivost ho „obohatily“ před cestou. Čerstvé plody se hodí i do různých ovocných salátů. Kaki churma se dá jíst také sušená, v tom případě trochu chuťově připomíná fíky.