Trnkový likér pro zdraví

Trnkový keř s dozrálými bobulemi - credit Pixabay by Manfredrichter

Příprava trnkového likéru je zajímavým a chutným způsobem, jak získat a zakonzervovat léčivé vlastnosti tohoto ovoce. Nápoj používaný k domácí léčbě pomáhá při zánětech dutiny ústní i krku, zmírňuje žaludeční problémy a také může pomoci zlepšit fungování oběhového systému. Recept není nějak náročný, jen vyžaduje trochu trpělivosti. Ale výsledek určitě stojí za to.

Léčivé účinky trnek

Plody trnky byly od nepaměti využívané nejen k pálení domácích lihovin, ale často našly široké využití i při léčení různých zdravotních problémů. Díky vysokému obsahu tříslovin, pomáhají chránit žaludeční a střevní stěny a zlepšují peristaltiku střevní soustavy. Proto se velmi často využívaly při zánětech žaludku, průjmech a potížích s nadýmáním. Bylinkáři a léčitelé je také doporučují při problémech s ledvinami i močovou soustavou a pro regulaci hladiny cholesterolu. Po rozředění nám může pomoci i při různých zánětech krku, ústní dutiny a také dokáže omezit nepříjemný zápach z úst. V takové situaci ji ale nepijeme, ale kloktáme. Případně místo likéru použijeme čaj připravený ze sušených plodů. Podle vědeckých výzkumů látky obsažené v ovoci dokážou omezit množení bakterie Streptococcus mutans, která má velký vliv na vznik zubního kazu. Troška trnkového likéru po jídle pomůže nastartovat metabolismus.

Recept na trnkový likér

Nasbíráme přibližně jeden kilogram ovoce. Sbírá se zralé od konce září do listopadu. Pokud ještě nepřešlo prvními mrazíky, dáme ho do mrazáku na dvacet čtyři hodin. Ovoce opláchneme a necháme okapat. Zalijeme půl litrem konzumního lihu (šedesát procent) a necháme ve studeném a chladném místě louhovat přibližně čtyři měsíce. Po uplynutí této doby základ trnkového likéru přecedíme. Pečlivě vmícháme šťávu z poloviny citronu, tři lžíce medu, 10 hřebíčků a sto gramů cukru. Odložíme na další dva týdny, následně vše přefiltrujeme a rozlijeme do čistých vyvařených lahví. Někdy se ještě doporučuje nechat hotový trnkový likér dozrávat několik dalších měsíců, ale více zdraví prospěšných účinků už nezíská. Je to pouze věc chuti. Podává se podle potřeby po lžičkách, denní dávka je dvacet pět až padesát mililitrů. Z pochopitelných důvodů likér z plodů trnek není vhodný pro nezletilé, těhotné a kojící ženy a také pro každého, kdo bere léky, při jejichž užívání je zakázaný alkohol.

Zajímavost: existují i varianty trnkového likéru připravované podobným způsobem z ginu nebo domácích pálenek. Účinkují podobně, výběr lihoviny je podobně jako delší zrání záležitost chuti. Účinky mají všechny varianty podobné.