Vůně na bolest hlavy

Bolest hlavy můžeme léčit mnoha různými způsoby. Prodává se spousta pilulek, ale proti migréně existují i různé osvědčené babské rady. Jedním z domácích a plně přírodních způsobů, kterým šetříme svůj organismus, může být i aromaterapie. Účinky různých vůní mohou naší bolestivé hlavě přinést hodně úlevy.

Nejedná se o nějaký mýtus či placebo efekt. Vliv různých silic na náš mozek potvrdily i vědecké studie. Zjednodušeně řečeno, když naše receptory povzbudí správně vybraná vůně, mozek začne produkovat více endorfinu, který je přirozenou obranou organismu proti bolesti a tím pádem účinkuje i na migrény. No a pak je to už jen o dobrém výběru léčivé silice a jejím správném používání.

Éterické oleje vhodné na bolest hlavy: bazalkový, levandulový, majoránkový, mátový, yzopový, geraniový – můžeme je také podle obliby a účinku v různých poměrech míchat

Silice můžeme využít několika způsoby. Lze je například vmasírovat do kůže na spáncích, čele, krku a ušních boltcích. Nejlepší účinky má tato voňavá masáž pokud ji uděláme hned ve chvíli, jak nás začíná bolet hlava. Před masáží bychom je měli rozředit v nějakém obyčejném rostlinném oleji (poměr přibližně jedna ku pěti ve prospěch oleje), protože jinak bychom si mohli podráždit pokožku.

Dalším oblíbeným způsobem je inhalace, při které nakapeme několik kapek silice na lžičku lihu a přidáme do horké vody a pak ji pomalu a zhluboka vdechujeme (případně můžeme přímo použít nějakou aromalampu). V tomto případě se názory na účinnost různí, někteří odborníci upozorňují na fakt, že vlastnosti vonných olejů se po zahřátí mírně mění. Místo toho radí, abychom nádobu umístili na teplé topení a nevdechovali přímo  nebo rozředili silici s lihem a vodou v rozprašovači a rozptýlili po pokoji, kde budeme relaxovat. A poslední způsob, který se hodí spíše pro večerní hodiny, je voňavá koupel. Napustíme si hodně teplou vanu, nakapeme do ní oblíbený esenciální olej a pak při koupeli odpočíváme a necháváme účinné látky působit.