Heřmánkový olej

O léčivých účincích heřmánku asi nikdo nepochybuje. Nejčastěji ho podáváme jako čajík při problémech s trávením, během nachlazení a nebo při bolestivých migrénách. Méně známý je fakt, že tuto bylinu lze využít i zevně a za tímto účelem si můžeme připravit i domácí heřmánkový olej.

Heřmánek je velmi jemný, málokdy vyvolává alergické reakce a proto se ho také často používá v různých kosmetických přípravcích pro malé děti, které mají hodně citlivou pokožku. Různé krémy a oleje pomáhají dětskou i dospělou  pleť jemně ošetřit a navíc ji hydratují. Také se doporučují, pokud nás často bolí svaly nebo klouby. Olej také urychluje hojení různých menších ranek a opařenin. Občas se doporučuje při některých typech alergie a ekzémech.

Budeme potřebovat jednu sklenici čerstvých heřmánkových květů a kvalitní panenský olej – jaký druh si vybereme je celkem jedno, důležité je, aby byl lisovaný za studena. Květy rozdrtíme v hmoždíři a vysušíme na sluníčku nebo v troubě. V tom druhém případě, který v našich klimatických podmínkách a střídavém počasí bude asi častější (což je škoda, protože sušení na slunci je kvalitnější), musíme hlídat teplotu. Neměla by být vyšší než třicet pět stupňů. Pokud to trouba neumožňuje a minimum má pouze padesát, musíme pak při sušení pootevřít dvířka.

Připravíme si sklenici, kterou musíme nejdříve vyvařit a pak dokonale vysušit (v myčce a nebo na vzduchu, raději nepoužívejme utěrku povalující se již několik dní na lince). Do nádoby přesypeme připravený heřmánek a zalijeme ho olejem. Sklenici pak odložíme na nějaké slunečné místo, kde necháme bylinky louhovat přibližně čtyři týdny. Po uplynutí této doby heřmánkový olej přecedíme do lahviček, uzavřeme a uskladníme do tmy a chladu. Trvanlivost je přibližně dva měsíce.

Olejíčkem podle potřeb potíráme bolestivá nebo zraněná místa. A nebo si nakapeme přibližně dvacet kapek na gázu a ovážeme jí bolavý sval či kloub. Preventivně ho lze i vmasírovat do míst, kde nám vznikají strie nebo celulitida.  Můžeme ho také použít při výrobě pleťových masek a nebo při péči o vlasy.

info: Při výrobě lze použít i koupené sušené květy, ale jejich kvalita ne vždy je to pravé ořechové. Takže i když mají menší objem než čerstvé, měli bychom jich použít také přibližně sklenici, aby se případné nedostatky vyrovnaly. Pozor, pokud se při louhování objeví plíseň, musíme nedokončený heřmánkový olej vylít a začít práci znova. Nejpravděpodobněji jsme použili nedostatečně vysušenou bylinku.