Petrželová pleťová voda

Asi to bude pro většinu lidí naprostá novinka, ale obyčejná petržel se nemusí používat jen jako kořenová zelenina při vaření různých vývarů. Už naše prabáby věděly, že její listy se dají výborně využít při péči o pleť. Neměly přístup k různým moderním kosmetickým přípravkům, a tak si připravovaly pleťovou vodu z petržele. A kdo ji vyzkouší, brzy pochopí proč.

Petrželová pleťová voda má docela široké využití. Pomáhá proti vráskám, vyhlazuje kůži na obličeji a také vyběluje pigmentové skvrny. A také v mnoha případech pomáhá s akné a urychluje hojení různých jizviček či stroupků, které rozhodně nepatří mezi ozdoby naší tváře. A co vlastně petržel obsahuje? Má obrovské množství vitamínu C, který pomáhá chránit organismus před účinky volných radikálů (působení na pleť je asi v tomto případě každému jasné – k antioxidačním účinkům se připojuje vyhlazující efekt flavonoidů). Také v ní najedeme vitamín A a větší množství hořčíku, železa a draslíku. K vnitřnímu užívání jako léčivo se konec konců petržel doporučovala už v antickém Řecku.

No, ale zpět ke kosmetice. Pleťovou vodu si vyrobíme velmi snadno. Stačí vzít svazeček petrželky, velmi jemně ho nasekat a pak vše zalijeme sklenicí převařené vody nebo neperlivé minerálky a přikryjeme nějakým víčkem. Po dvanácti hodinách tekutinu přecedíme, přelijeme do lahvičky … a máme hotovo, stačí ji jen uskladnit v ledničce. Měla by vydržet čerstvá přibližně deset až čtrnáct dní.

Můžeme si také vytvořit pleťové tonikum s alkoholem, v tom případě nasekaný svazeček petržele zalijeme sto padesáti mililitry čtyřiceti procentního lihu a necháme v uzavřené sklenici louhovat dva týdny. Občas nádobu jemně protřeseme. Přecezenou tekutinu rozředíme v poměru čtyři ku jedné s převařenou vodou nebo můžeme také použít neperlivou minerálku.

A  používání je také klasické a velmi jednoduché. Prostě do vody namáčíme kosmetické tampóny a ošetřujeme obličej nebo výstřih. Jak už bylo uvedeno výše, účinkuje proti vráskám i akné, navíc hydratuje, osvěžuje a zesvětluje pokožku. Tonikum používáme na mastnější pleť.