Petrželová šťáva pro zdraví

Na petržel většinou koukáme jako na nějakého chudého příbuzného mrkve, který možná pokrmům přidá dobrou chuť, ale jinak je to taková nevábná bílá hmota, kterou z polévek spíše odstraňujeme. Situace se trochu mění s rostoucí oblibou čerstvé kudrnky, kterou přidáváme do již uvařených jídel, salátů, pomazánek a nebo ji sypeme jen tak na chleba. Navíc z ní můžeme udělat šťávu, která nejenže skvěle chutná, ale také je nabitá zdravím.

Kadeřavá petržel obsahuje velké množství vitamínu C, který posiluje naši imunitu. Většina lidí si to neuvědomuje, ale tato chutná zelenina jí má téměř čtyřikrát více než velmi oblíbený citron. Kromě toho zde najdeme vitamíny A, B, D a K. Navíc obsahuje draslík, železo, hořčík, vápník, kyselinu listovou , silice a flavonoidy. Jak ukázaly nedávné vědecké průzkumy, velmi významný je apigenin, který má silné antioxidační a protizánětlivé účinky. Může být  užitečný nejen jako prevence proti vzniku mnoha typů rakoviny, ale je velmi pravděpodobné, že odehraje i významnou roli při budoucí léčbě této zhoubné nemoci. Petrželová šťáva nám nejen přidá spoustu zdraví prospěšných látek, ale navíc pomůže v detoxikaci organismu (močopudné účinky petržele lidstvo zná již stovky let) a také zlepší fungování trávicí soustavy.

Příprava tohoto elixíru je velmi snadná. Nachystáme si svazeček kudrnky, půl litru kvalitní minerálky (vybíráme podle toho, jakou máme nejraději – velmi zajímavý efekt dají ty, které mají mírně slanou příchuť), lžíci dobrého medu (raději od včelaře, pokud ho kupujeme v supermarketech, riskujeme, že bude rozředěný nějakým cukrovým sirupem a zbavený zdraví prospěšných látek), jeden oloupaný citron (vitamínu C není nikdy dost), pět lístečků máty (mentol zesílí účinky na náš trávicí systém) a několik kostek ledu. Pevné složky dáme do mixéru, který zapneme na půl minuty. Poté, za stálého mixování, postupně přidáme minerálku a petrželovou šťávu rozlijeme do skleniček. Ihned podáváme, aby zdraví prospěšné látky, které nápoj obsahuje neztratily svou účinnost (hlavně vitamín C rychle oxiduje na světle a při přístupu vzduchu).