Energetické nápoje pro děti

Klasické energetické nápoje do dětské výživy rozhodně nepatří. Skládají se z různých více či méně škodlivých látek, které mají uměle nakopnout organismus k většímu výkonu. A ten pak za to samozřejmě musí zaplatit nějakou daň. To ale neznamená, že neexistuje vůbec žádný způsob, jak tělu přirozeně a příjemně přidat trochu energie. Můžeme to udělat i formou nápoje, který navíc bude vhodný pro naše ratolesti.

Každé ráno můžeme našemu dítku nachystat zdravý energetický koktejl. Oloupeme jeden banán, na hrubo nasekáme neloupané mandle, omyjeme dva listy kadeřávku nebo dvě větvičky kudrnky a rozdrtíme lžíci lněných semínek. Vše dáme do mixéru, přidáme ještě sklenku mandlového mléka, půl skleničky dobrého bílého jogurtu (nesmí být doslazovaný nebo se škrobem) a jednu polévkovou lžíci neochucené sušené syrovátky. Rozmixujeme a rovnou podáváme – vznikne nám jedna ranní dávka, nápoj bychom neměli skladovat.

Pokud dítě čeká během dne nějaká větší fyzická aktivita, můžeme  je povzbudit dalším drinkem. Nachystáme si skleničku velmi teplé, ale ne vařící vody, dvě lžičky dobrého domácího medu, přibližně centimetrový kousek oloupaného zázvorového kořene, čtvrt lžičky kurkumy a čtvrt lžičky kardamomu. Zázvor nakrájíme na menší kousky a rozdrtíme nožem či lisem na česnek a zalijeme teplou vodou, zamícháme, necháme pod pokličkou louhovat asi deset minut, odklopíme a vmícháme ještě med a koření. Tento nápoj se pije teplý. Může být také skvělou náhražkou kávy, protože se pro něm probere i ten největší ospalec.

A pokud potřebujeme dítku připravit něco jednoduchého a rychlého pro okamžité povzbuzení, stačí že si vytáhneme špetku chilli, plátek citronu, čtvrt lžičky medu a všechno zalijeme sklenkou vody a lžičkou promačkáme citron. Pikantnost nápoje zlepšuje krevní oběh a přidá tělu sílu navíc, citron má také povzbuzující účinky. Med v tomto případě slouží spíše na zjemnění chuti (pokud si tento nápoj dělá dospělý, tak ho nemusí přidávat vůbec), i když samozřejmě tato výrazně zdravější alternativa cukru trochu energie vytvoří.