Domácí dýňová kosmetika

Známá historie využití dýně  v kosmetice začíná v šestnáctém století. Španělské a portugalské dámy si velmi rychle všimly, že nově dovezená americká tykev není jen ozdobou skleníků a chutnou zeleninou, ale má také pozitivní účinky na pleť. Dnes už to asi nikoho nepřekvapí, protože dýně je dobrým zdrojem vitamínů a minerálů, které účinkují nejen vnitřně, ale i zevně.

1. domácí kondicionér z dýně – jemně nasekáme přibližně půl skleničky pořádně omyté dýňové slupky a stejné množství dužiny bez semínek. Vše zalijeme půl druhým litrem studené vody a necháme louhovat asi čtyři hodiny. Po uplynutí této doby směs povaříme bez pokličky na středním plameni čtyřicet pět minut. Po vychladnutí tekutinu přecedíme. Dýňový kondicionér používáme po každém mytí vlasů, které se díky tomu stanou velmi hebké a opticky zvětší objem.

2. očišťující pleťová maska – nastrouháme si skleničku dužiny bez semínek, promícháme ji se stejným množstvím dobrého bílého jogurtu (měl by být bez konzervantů, cukru či škrobu) a odložíme na dvě hodiny. Poté masku nanášíme na obličej, krk a dekolt a necháme účinkovat přibližně dvacet minut. Všechno opláchneme vlažnou vodou, kůži osušíme a vetřeme do ní trošku kvalitního panenského oleje (může být olivový, z hroznových semínek, ale vhodný je i slunečnicový či řepkový lisovaný za studena).

3. dýňová koupel – z menší dýně vydlabeme dužinu, zbavíme ji semínek, nasekáme, dáme do hrnce, zalijeme přibližně litrem vody a na menším ohni vše rozvaříme na kaši. Když už má požadovanou konzistenci, přilijeme k ní litr plnotučného mléka, zamícháme a nalijeme dýňovo-mléčnou tekutinu do příjemně teplé vany. Koupeme se přibližně dvacet minut, během koupele je dobré masírovat pokožku na celém těle. Efektem je dobře prokrvená, okysličená kůže, která je výrazně měkčí a pružnější.

4. dýňová regenerace kůže – ačkoliv je to nejjednodušší kosmetika, jakou můžeme z tykve připravit, vůbec to neznamená, že by nebyla účinná. Stačí vzít plátky dužiny a položit je na přesušenou kůži. Účinkuje dokonce i na různé menší zranění a někdy je doporučována i při lupénce.